loader
Porady

Dlaczego potrzebujesz Retinolu?

Retinol jest pochodną witaminy A.  Retinol jest składnikiem dostępnym bez recepty, który lubię stosować w przypadku różnych problemów skórnych. Jest pomocny w przypadku trądziku, tekstury skóry i fotostarzenia.  Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałaś retinolu, ważne jest, abyś wiedziała, że Twoja skóra musi się do niego przyzwyczaić, przechodząc od niskich stężeń do wyższych. Jednym z najważniejszych kroków jest powolne rozpoczynanie stosowania, nie zaczynaj od najwyższego stężenia codziennie i wystarczy niewielka ilość. W przeciwnym razie Twoja skóra może stać się sucha i podrażniona.  

Co to jest retinol?    

Retinol jest formą witaminy A. Retinole są dostępnymi bez recepty produktami do pielęgnacji skóry. Witamina A jest niezbędna do podziału komórek, co oznacza, że wspomaga wzrost nowych komórek w celach regeneracyjnych. Retinol jest jedną z najbardziej aktywnych form witaminy A.

Jak działa retinol?

Retinol jest tak silnym produktem przeciwstarzeniowym, ponieważ zwiększa grubość naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Skierowany jest na wywołane stresem uszkodzenia oksydacyjne, które mogą powodować zmarszczki i linie, odwracając je na poziomie powierzchniowym, aby pomóc Ci zachować młodzieńczą, zdrową skórę.
Retinol może również zwiększać produkcję kolagenu oraz poprawiać napięcie i teksturę skóry. Dlatego też, przy odpowiednim stężeniu, jest on wspaniały w terapii trądziku. 

Czy powinieneś stosować retinol?

W odpowiednim stężeniu każdy może czerpać korzyści z retinolu, przy czym korzyści pojawiają się powoli w miarę upływu czasu, przy konsekwentnym stosowaniu.
 W miarę stosowania retinolu, Twoja skóra zaczyna budować tolerancję, co wymaga zwiększenia stężenia składnika. Wrażliwe typy skóry powinny podchodzić do retinolu z ostrożnością. Twój dermatolog z certyfikatem może pomóc w określeniu zaleceń. 
 W zależności od produktu, zazwyczaj zalecam powolne stosowanie raz do dwóch razy w tygodniu, a następnie stopniowe zwiększanie dawki w miarę tolerancji. Retinol powinien być stosowany TYLKO na noc, ponieważ jest światłoczuły i ulega rozkładowi pod wpływem promieniowania UV, więc uwrażliwia skórę na światło słoneczne.  Jeśli zamierzasz stosować retinol, musisz codziennie używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym.( Jeśli planujesz rodzinę, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie powinnaś stosować retinolu ani żadnej pochodnej witaminy A)

Jakie są skutki uboczne Retinolu?

Retinol powinien być stosowany ostrożnie z pomocą dermatologa. Skutki uboczne mogą obejmować zaczerwienienie i suchość skóry, które powinny stopniowo zmniejszać się w miarę przyzwyczajania się skóry do tego składnika. Możesz pomóc ograniczyć niektóre z tych suchości, stosując po retinolu krem lub serum nawilżające. Jeśli zauważysz dużą suchość, zaczerwienienie lub złuszczanie, przestań stosować retinol i porozmawiaj z dermatologiem.
Istnieje również kilka przypadków, w których należy unikać produktów z retinolem, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę. 

Kiedy powinnam zacząć stosować retinol?

 Możesz zacząć stosować retinol, jeśli masz trądzik, drobne linie lub zmarszczki.  Lubię przypominać moim pacjentom, że nawet kiedy stan Twojej skóry się poprawia, nie przestawaj stosować retinolu. Korzyści z jego stosowania wymagają podtrzymania.