loader
Pielęgnacja

Zimowa pielęgnacja skóry wrażliwej

Zima może być trudnym okresem dla tych z nas, którzy mają wrażliwą skórę, a to za sprawą chłodniejszej i bardziej suchej pogody, która może być szorstka dla skóry. Jako dermatolog, sucha i swędząca skóra jest częstym problemem, z którym spotykam się u pacjentów zimą.

Na szczęście możesz zrobić wiele, aby pomóc swojej skórze wygrać tę bitwę. Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby Twoja wrażliwa skóra była nawilżona, zdrowa i chroniona przez całą zimę.

Wskazówki dotyczące kąpieli

Zaleca się codzienne prysznice lub kąpiele, ale ogranicz czas przebywania w wodzie do 10 minut lub mniej.
Unikaj bardzo gorącej wody. Gorąca woda, mimo że jest przyjemna w dotyku, może wysuszać skórę, a zimowa pogoda sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej wysuszona.
Używaj mydła oszczędnie, ponieważ ono również może wysuszyć Twoją skórę. Wierz lub nie, ale mydła potrzebujemy tylko do mycia pach i pachwin, a także wszystkich miejsc, które są widocznie brudne.
Unikaj mydeł, które są bardzo pieniste, ponieważ są one często zbyt ostre. Zamiast tego wybieraj delikatne środki myjące i mleczka oczyszczające. Są one mniej wysuszające i mogą nawet zawierać substancje nawilżające w składzie.
Jeśli uwielbiasz dobry peeling cukrowy lub solny, ogranicz się do stosowania go tylko raz w miesiącu. Choć świetnie jest pozbyć się z ciała nagromadzonego martwego naskórka, nadmierne stosowanie tych peelingów może być zbyt drażniące i przynieść więcej szkody niż pożytku.
Po wyjściu z wanny lub prysznica nie pocieraj ani nie szoruj skóry ręcznikiem, kiedy się osuszasz. Lekko osuszaj skórę i pamiętaj, aby co kilka dni używać nowego ręcznika, aby nie narażać skóry na kontakt z bakteriami.

Wskazówki dotyczące nawilżania

Zawsze nakładaj krem nawilżający na całe ciało zaraz po kąpieli. Krem nawilżający nałożony na wilgotną skórę lepiej utrzymuje jej nawilżenie niż krem nawilżający nałożony na całkowicie suchą skórę.
Szukaj kremów nawilżających o większej gęstości, które zawierają ceramidy, czyli tłuszcze naturalnie występujące w najwyższych warstwach skóry. Ceramidy pomagają utrzymać skórę w zdrowiu i stanowią tarczę ochronną zapobiegającą podrażnieniom wywołanym przez czynniki środowiskowe, a osoby o wrażliwej skórze często nie mają ich wystarczająco dużo.
Osoby z wyjątkowo suchą lub łuszczącą się skórą powinny szukać produktów nawilżających zawierających alfa-hydroksykwasy. Mogą one złuszczać wierzchnie warstwy skóry i pomagać w usuwaniu martwego naskórka. Produkty te należy jednak stosować ostrożnie w przypadku stanów zapalnych skóry lub wysypki, ponieważ mogą one powodować dalsze podrażnienia, a nawet uczucie pieczenia w kontakcie ze skórą.

Wskazówki dotyczące stylu życia

Unikaj chodzenia do sauny i łaźni parowych. Temperatura w nich panująca dodatkowo wysusza wrażliwą skórę, a para wodna sprawia, że Twoje pory są otwarte i bardziej podatne na infekcje. Ponadto powrót z parowej, gorącej sauny lub łaźni na zimne, zimowe powietrze może wywołać szok i podrażnienie skóry.
Unikaj ciasnych lub drapiących ubrań, zwłaszcza tych wykonanych z wełny, ponieważ często podrażniają one wrażliwą skórę i sprawiają, że czujesz się bardzo niekomfortowo przez cały dzień. Wypróbuj także detergent do prania stworzony specjalnie z myślą o skórze wrażliwej, aby substancje chemiczne zawarte w detergencie nie podrażniały jeszcze bardziej Twojej już wysuszonej skóry.
Używaj nawilżacza powietrza podczas snu; dodatkowa wilgoć w powietrzu łagodzi suchość skóry, utrzymuje ją w stanie nawilżenia i może zapobiegać spierzchniętej skórze nosa i ust oraz przynosić jej ulgę.
Unikaj używania podgrzewanych koców i kołder. Chociaż wskakiwanie do super ciepłego łóżka brzmi uroczo w środku zimy, ciepło to nie tylko wysusza skórę, ale także sprawia, że swędząca skóra staje się jeszcze bardziej swędząca i nie daje Ci spać w nocy.

Ciesz się zimą i zdrową skórą

Wraz z zimą przychodzą śnieżne dni, ogień w kominku i przytulne swetry - a nikt nie chce dodawać do tej listy swędzącej, suchej skóry. Na szczęście nie musisz cierpieć z powodu zimnej pogody. Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby utrzymać swoją wrażliwą skórę w dobrej kondycji przez cały sezon.