loader
Dermatologia

Czy cellulit jest genetyczny / dziedziczny? [Badania]

Genetyka odgrywa ważną rolę w powstawaniu cellulitu:

 • Wszyscy widzieliśmy szczupłe kobiety z dużą ilością cellulitu lub kobiety o krągłych kształtach z niewielkim cellulitem.

 • Widzieliśmy również kobiety z cellulitem pojawiającym się od wczesnych lat młodzieńczych lub kobiety po 60 roku życia z niewielkim cellulitem

 • Widzieliśmy kobiety, które bardzo dbają o dietę i mają cellulit i odwrotnie.

To prawda, że po kilku latach nadużywania diety, palenia papierosów, picia alkoholu i/lub siedzącego trybu życia, nadwaga i cellulit dopadają cię.

W klinice widziałam wiele byłych modelek, obecnie w wieku 40 lub 50 lat, które pomimo wspaniałego ciała, jakie miały w wieku 20 i 30 lat, mają teraz dużo cellulitu i luźnej skóry.

Mamy też przykłady top modelek, takich jak Cindy Crawford, Elle MacPherson i wiele innych, które mają cellulit / skrajną wiotkość skóry, pomimo wszystkich drogich wczasów detoksykacyjnych w spa i sławnych guru fitness, których mają do dyspozycji.

Faktem jest, że bez względu na to, jak doskonałe masz geny, złe wybory dotyczące stylu życia w końcu cię dopadną. I odwrotnie - nawet mając naprawdę "złe" geny, możesz pozostać wolna od cellulitu przez dziesięciolecia, prowadząc bardzo zdrowy tryb życia.

Faktem jest, że:

 • "Dobre" geny chronią cię przed cellulitem/nadwagą i mogą to robić przez dziesięciolecia.

 • Natomiast "złe" geny mogą powodować cellulit i/lub nadwagę już na bardzo wczesnym etapie życia, chyba że jesteś święty w kwestii odżywiania i ćwiczeń.

Cała ta strona poświęcona jest temu, jak zapobiegać/redukować cellulit za pomocą stylu życia i/lub zabiegów i preparatów miejscowych, niezależnie od Twoich genów.

Ale co wiemy o genetyce, która powoduje cellulit?

Po pierwsze, każda genetyka, która zwiększa szanse na:

 • przybieranie na wadze

 • posiadanie luźnej tkanki łącznej

 • słabe krążenie

 • wyższy poziom stanów zapalnych

 • większą skłonność do rozwoju zwłóknienia

 • mniejsza zdolność antyoksydacyjna / antyglikacyjna

...zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia u ciebie większego (poważnego) cellulitu i rozluźnienia skóry - i to na wcześniejszym etapie życia.

Oczywiście, jak wspomnieliśmy powyżej:

 • Możesz mieć doskonałe geny i bardzo ubogi styl życia, a mimo to rozwinąć cellulit

 • Można też mieć bardzo słabe geny, ale dzięki doskonałemu stylowi życia zachować świetną sylwetkę

Ponieważ nie chodzi tylko o geny, które posiadasz, ale także o to, czy włączasz je/wyłączasz swoim stylem życia, zazwyczaj niezdrowym stylem życia "cywilizacji zachodniej".

Ale ogólnie rzecz biorąc, słabe geny oznaczają więcej cellulitu - i na odwrót.

Czy cellulit jest dziedziczny? Dwa badania mówią, że tak

Oprócz tego ogólnego stwierdzenia istnieją (tylko) dwa badania (oba z grupą kontrolną), w których zwrócono szczególną uwagę na wpływ określonych SNP (polimorfizmów pojedynczego nukleotydu) w naszym kodzie genetycznym, które mogą znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu.

Genetyka i cellulit | Badanie 1

W jednym z badań, w którym 123 kobiety z umiarkowanym/znacznym cellulitem (~34 lata) porównano z 109 kobietami (~33 lata) bez cellulitu, stwierdzono, że:

 • Kobiety, które palą, ale NIE MAJĄ predyspozycji genetycznych, mają takie samo prawdopodobieństwo rozwoju umiarkowanego/ciężkiego cellulitu jak kobiety, które nie palą! Jest to przykład na to, że styl życia (palenie) nie ma wpływu (do 33 roku życia) na cellulit. Jestem pewna, że gdyby naukowcy przyjrzeli się kobietom w starszym wieku (powiedzmy po 50-tce lub 60-tce), znaleźliby na to wpływ. W mojej klinice zaobserwowałam, że im starszy wiek, tym bardziej nasilony cellulit.

 • Kobiety, które nie palą, ale mają predyspozycje genetyczne, mają 2x większe prawdopodobieństwo wystąpienia umiarkowanego/ciężkiego cellulitu. Tak więc już sama predyspozycja genetyczna wystarczy, by podwoić szansę na rozwój umiarkowanego lub poważnego cellulitu, niezależnie od złych wyborów dotyczących stylu życia (w tym przypadku palenia). Jednak najważniejszy wniosek jest następujący:

 • Kobiety, które palą i mają predyspozycje genetyczne, mają 13,5-krotnie większe szanse na rozwój umiarkowanego/ciężkiego cellulitu! Jest to doskonały przykład wykorzystania złych genów przez zły styl życia.

Jeśli więc jesteś nosicielem polimorfizmu DD lub ID genu ACE* (rs1799752/rs4343), najprawdopodobniej w pewnym momencie pojawi się u Ciebie cellulit. Jeśli dodatkowo palisz papierosy, jest prawie pewne, że pojawi się u Ciebie cellulit, zwłaszcza po 40. roku życia.

(* Gen ACE kontroluje ciśnienie krwi poprzez ekspresję enzymu ACE. W przypadku polimorfizmu DD masz wyższy poziom ACE i większe szanse na wystąpienie chorób serca).

Jestem pewna, że gdyby badacze wzięli pod uwagę inne czynniki związane ze stylem życia, tj. złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej itp.

Genetyka i cellulit | Badanie 2

W innym badaniu, tym razem obejmującym 200 szczupłych kobiet z cellulitem i 200 szczupłych kobiet bez cellulitu, stwierdzono, że:

 • Typ identyfikacyjny genu ACE (rs1799752/rs4343) był również związany z częstszym występowaniem cellulitu (1,8x wyższy). I to u szczupłych kobiet. U bardziej krągłych kobiet wynik ten byłby prawdopodobnie jeszcze bardziej wyraźny.

 • Polimorfizm rs11549465 genu HIF1A* zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju cellulitu o 40%. To dobra wiadomość dla tych, którzy mają ten SNP, który BTW chroni również przed rozwojem cukrzycy typu 1 i typu 2.

(* Kompleks transkrypcyjny HIF-1 kontroluje odpowiedź na niski poziom tlenu w tkankach/hipoksję. Hipoksja jest bardzo powszechna w tkance tłuszczowej z celulitem/słabym krążeniem i może prowadzić do zwłóknienia).

Podsumowując

 • Jeśli jesteś ogólnie szczupła i możesz jeść to, na co masz ochotę, a nie masz cellulitu, nie popadaj w samozadowolenie. Dobre geny mogą cię chronić tylko do pewnego czasu.

 • Jeśli masz tendencję do przybierania na wadze/łatwego powstawania cellulitu, to jeszcze nic straconego: dbaj o prawidłowe odżywianie, dużo ćwicz, unikaj palenia itp. a możesz zminimalizować/uniknąć cellulitu na wiele dziesięcioleci.

 • Z drugiej strony, jeśli masz tendencję do łatwego przybierania na wadze/rozwijania cellulitu, a jednocześnie prowadzisz bardzo niezdrowy tryb życia, być może dlatego, że nie dbasz o wygląd zewnętrzny, to zmiana stylu życia jest nadal ważna ze względów zdrowotnych, ponieważ te same geny/wybory dotyczące stylu życia, które powodują cellulit, powodują również raka, choroby serca, choroby i inne choroby związane z "zachodnim stylem życia". Tak, "kochaj swój cellulit", jeśli musisz, ale rób też wszystko, co w Twojej mocy, by zachować zdrowie, nawet jeśli nie dbasz o swój wygląd zewnętrzny.

Wieloogniskowe podejście kandydackie identyfikuje ACE i HIF1A jako geny podatności na cellulit

 • Link: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20059631/

 • Streszczenie: Cellulit jest częstym, złożonym problemem kosmetycznym u wielu kobiet w wieku dojrzewania, charakteryzującym się zmianami reliefowymi na powierzchni skóry, które nadają jej wygląd skórki pomarańczowej. Chociaż sugeruje się, że czynniki genetyczne odgrywają rolę w rozwoju cellulitu, genetyczne podłoże tego schorzenia pozostaje niejasne. Dlatego też przeprowadziliśmy wieloośrodkowe badanie genetyczne, w którym badaliśmy potencjalne związki wariantów genów kandydujących w receptorach estrogenowych, funkcji śródbłonka/ niedotlenienia tkanki tłuszczowej, metabolizmu lipidów, homeostazy macierzy zewnątrzkomórkowej, zapalenia i biologii tkanki tłuszczowej z ryzykiem wystąpienia cellulitu. W badaniu kliniczno-kontrolnym 200 szczupłych kobiet z cellulitem oraz 200 kobiet w grupie kontrolnej dobranej pod względem wieku i BMI (stopień 0 wg skali Nurnbergera-Mullera) zbadano związek cellulitu z 25 polimorfizmami w 15 genach kandydujących. Dwa z 25 polimorfizmów były istotnie związane z cellulitem na poziomie P < 0,01. Po uwzględnieniu wieku, wskaźnika masy ciała, częstości stosowania środków antykoncepcyjnych i palenia tytoniu w analizie regresji logistycznej, współczynniki szans dla cellulitu skorygowane o wiele zmiennych wynosiły 1,19 (95% CI: 1,10-1,51; P < 0,01) dla ACE rs1799752 i 0,61 (95% CI: 0,45-0,88, P < 0,01) dla HIF1A rs11549465. Badanie to, które wykazuje niezależną rolę ACE i HIF1A w predysponowaniu do cellulitu, może dostarczyć nowych informacji na temat patofizjologii tego powszechnego problemu kosmetycznego i stanowić temat do badań nad nowymi interwencjami upiększającymi.

Cellulit, palenie tytoniu i polimorfizm insercji/delecji genu konwertazy angiotensyny (ACE)

 • Link: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1468-3083.2010.03827.x

 • Streszczenie: Niedostępne

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę