loader
Kosmetyki

ABC wypełniaczy dermalnych

W USA dostępnych jest ponad 20 wypełniaczy dermalnych, a wiele kolejnych jest w przygotowaniu. W Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie dostępne są obecnie setki wypełniaczy dermalnych.

W Stanach Zjednoczonych istnieje tylko kilku producentów wypełniaczy skórnych zatwierdzonych przez FDA, ale każda z firm posiada kilka linii produktów. Wypełniacze te są zwykle przeznaczone do wstrzyknięć powierzchownych, średnich i głębokich. Ostatnio producenci ci dodali wypełniacze przeznaczone do leczenia określonych obszarów twarzy.

W skrzynce z narzędziami estetycznymi znajduje się wiele ciekawych narzędzi.  Wypełniacze dermalne można stosować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, u pacjentów wszystkich typów skóry i grup etnicznych oraz w różnych lokalizacjach anatomicznych, od podbródka, płatków uszu, skroni, ust i kości czekowych, co pozwala na bezpieczne i skuteczne leczenie pacjentów. To ekscytujący czas w dermatologii estetycznej!

Koniecznie odwiedź stronę FDA, aby zapoznać się z pełną listą wszystkich zatwierdzonych wypełniaczy skórnych oraz ich danymi dotyczącymi bezpieczeństwa i skuteczności.

Co musisz wiedzieć o wypełniaczach skórnych

Po pierwsze i najważniejsze, ich właściwości. Właściwości reolgiczne różnią się w zależności od lepkości, elastyczności i spoistości produktu dermalnego. Lepkość i elastyczność mierzy się za pomocą liczby G (G').  Wypełniacze dermalne o wysokim współczynniku G są bardziej jędrne i mają tendencję do zachowywania swojego kształtu. Jest to ważne w przypadku odmładzania twarzy, ponieważ produkty te mają większą zdolność unoszenia.

Z kolei te o niskim G prime są cieńsze, bardziej płynne i łatwiej się rozprowadzają. Są one najlepsze w przypadku drobnych zmarszczek, np. wokół ust lub w przypadku linii "tech neck" lub "necklace" na szyi.

Wypełniacze dermalne z niskim G' prime są najlepsze dla obszarów drobnych linii, takich jak my wokół ust. Obraz dzięki uprzejmości JDD.

Wypełniacz dermalny, który ma wysoką spoistość będzie trzymać się razem bez rozprzestrzeniania się, wypełniacz o niskiej spoistości będzie łatwiej formować się do kości.

Ważne jest, aby zrozumieć właściwości wypełniacza dermalnego, którego będziesz używać, ale co ważniejsze, musisz zrozumieć pacjenta, jego cele i jakość jego skóry. Jeśli chcesz podnieść policzki u starszej kobiety o cienkiej skórze, jest to zupełnie inne podejście niż w przypadku pacjenta płci męskiej o bardziej łojotokowej, grubej skórze i owłosionej twarzy.  Nie chodzi tylko o wypełniacz, ale także o zrozumienie produktów i, co ważniejsze, swoich pacjentów.

Sztuka i nauka iniekcji

Nauka o byciu świetnym iniektorem to przede wszystkim znajomość anatomii na zimno! Znajomość ważnych nerwów, tętnic i żył jest absolutnie krytyczna. Chcesz uniknąć za wszelką cenę wstrzykiwania do nich i powodowania szkody dla swoich pacjentów.

Sztuka polega bardziej na wstrzykiwaczu niż na rzeczywistym materiale, który jest wstrzykiwany. Mówiąc to, można wyrządzić krzywdę. Użycie niewłaściwego wypełniacza w danym miejscu może spowodować niepożądane zdarzenia u pacjenta. Obrzęk, guzki, grudki i efekt Tyndalla, czyli niebieskawy odcień skóry, gdy wypełniacz jest umieszczony zbyt powierzchownie.

Jeśli do podniesienia podbródka, policzków lub linii żuchwy użyjemy wypełniacza o niskim współczynniku G prime, nie zaszkodzi to pacjentowi, ale zmarnujemy jego czas i pieniądze, ponieważ nie przyczyni się to do osiągnięcia pożądanego efektu kosmetycznego.  Zastosowanie wypełniacza o wysokim współczynniku G, takiego jak hydroksylowy apetyt wapnia, do ust lub pod oczy może spowodować powstanie bardzo grudkowatych guzków, których nie da się rozpuścić.

Sztuka wstrzykiwania polega na tym, aby wiedzieć, jak strzykawka czuje się w dłoni, jaki jest opór podczas wstrzykiwania i jak wypełniacz będzie płynął. Jest to niezwykle istotne, aby nie przesadzić z korektą danego obszaru i nie pozostawić pacjenta z guzkami lub niepożądanym rezultatem.

Doświadczony dermatolog będzie znał odpowiednią objętość, technikę, szybkość i rodzaj wypełniacza, który należy zastosować. Wiedza o tym, kiedy i gdzie należy użyć igły, a gdzie kaniuli i mieszanych wypełniaczy jest częścią sztuki.

Dla początkujących iniekcjonistów radzę zacząć od stosowania jednego wypełniacza bazowego w danym obszarze. Kiedy poczujesz się bardziej komfortowo i nabierzesz większej pewności siebie, możesz podjąć się większej ilości.

Zalecam również stosowanie jednej linii produktów podczas wizyty pacjenta na początku, ze względów bezpieczeństwa. Jeśli wystąpią jakiekolwiek reakcje niepożądane, będziesz wiedziała, jakiego rodzaju wypełniacza użyłaś i w jakim obszarze.  Dzięki tej informacji będziesz mogła zadzwonić do producenta i zająć się problemem.

Jest to ekscytujący okres, w którym tak wiele wypełniaczy jest dostępnych dla Twojej praktyki. Ważne jest, aby znać profil bezpieczeństwa i ryzyka produktów, których będziesz używać, aby zapewnić najlepsze wyniki u pacjentów.