loader
Dermatologia

Co powoduje matowy wygląd skóry?

6 powodów, dla których Twoja skóra wygląda na poszarzałą oraz co możesz zrobić, aby przywrócić jej blask

Wszyscy chcemy mieć zdrową, promienną skórę!  Co więc możesz zrobić, jeśli Twoja cera wygląda na poszarzałą?  Poniżej znajdziesz sześć powodów, dla których Twoja skóra może wyglądać mniej niż promiennie - oraz sposoby na odzyskanie blasku.

Mianem matowej skóry określa się zazwyczaj skórę pozbawioną blasku i świetlistości, czyli tego promiennego wyglądu, do którego wszyscy dążymy. Zdrowa, zadbana skóra zazwyczaj nie ma matowego wyglądu, więc może istnieć problem leżący u jej podstaw. 

Przyczyna matowego odcienia skóry #1: matowa lub odwodniona skóra 

Czy pomijasz kwestię nawilżania skóry? 

Suchej, odwodnionej skórze brakuje nawilżenia, którego potrzebuje, aby wyglądać świetliście. Sucha skóra wygląda na przesuszoną i traci swój blask. 

Kiedy skóra nie jest nawilżona, drobne zmarszczki stają się bardziej widoczne, tekstura skóry jest szorstka, a jej koloryt może być mało wyrazisty. Jeśli zależy Ci na jasnej i promiennej cerze, kupując kosmetyki do makijażu i pielęgnacji skóry, powinnaś zrezygnować z matujących preparatów pochłaniających tłuszcz. Pamiętaj, aby oczyszczać twarz letnią wodą (zbyt wysoka temperatura może pozbawić skórę dobrych olejków) oraz zwiększać nawilżenie i blask skóry za pomocą odpowiednio dobranych serum i kremów nawilżających. Polecam serum z witaminą C, które zapewni dawkę rozświetlenia, oraz krem nawilżający z kwasem hialuronowym, który ujędrni i nawilży skórę. 

Przyczyna ziemistego odcienia skóry #2: Nagromadzenie martwych komórek skóry 

 Nagromadzenie martwych komórek naskórka na powierzchni skóry może przyczynić się do jej zmatowienia. Podobnie jak w przypadku skóry suchej, nagromadzenie martwych komórek naskórka może sprawić, że skóra będzie wyglądać na wyciszoną i zmęczoną. Pamiętaj o cotygodniowym złuszczaniu skóry, aby przywrócić jej zdrowy blask i usunąć martwe komórki powierzchniowe. Stosowanie chemicznego lub fizycznego preparatu złuszczającego może odsłonić jaśniej wyglądającą skórę, która kryła się pod martwymi komórkami.

 Proponuję, abyś w swojej rutynie zastosowała produkt z kwasem glikolowym, który pomoże Ci pozbyć się nagromadzonych komórek. 

Przyczyna matowego odcienia skóry #3: Wiek 

Niestety, matowy wygląd skóry staje się coraz bardziej prawdopodobny wraz z wiekiem. Wraz z wiekiem spowalnia się naturalne tempo wymiany komórek w naszej skórze. Obniżone tempo wymiany komórek może prowadzić do utraty jędrności skóry. Starzejąca się skóra ma również tendencję do pojawiania się bardziej widocznych plam posłonecznych i zmarszczek. Aby temu zaradzić, spróbuj włączyć retinol lub retinoid do swojej nocnej rutyny. 

Przyczyna 4. matowego odcienia skóry: niewłaściwa dieta

Jak mówi stare porzekadło, jesteś tym, co jesz. Niektóre produkty spożywcze i napoje - takie jak alkohol, kofeina czy cukier - mogą przyczyniać się do tego, że skóra wygląda na matową i odwodnioną. Jeśli pomijasz bogate w witaminy owoce i warzywa, a sięgasz po chipsy i dipy, być może nadszedł czas, aby coś zmienić. Nawet jeśli stosujesz zdrową dietę, upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody w ciągu dnia, aby uzyskać swój blask od wewnątrz. Co więcej, palenie papierosów może również powodować, że skóra wygląda matowo.  

Przyczyna matowego odcienia skóry #5: Zmiany pogody 

Czy kiedykolwiek zauważyłaś, że Twoja skóra może stać się sucha i odwodniona w środowisku o niskiej wilgotności? Dzieje się tak, ponieważ brak wilgoci w powietrzu zimą może powodować suchość i matowość skóry. Spróbuj umieścić nawilżacz powietrza na biurku lub w sypialni. 

Przyczyna matowego odcienia skóry #6: Stres i zmęczenie 

Bez względu na to, czy przyczyną jest lista rzeczy do zrobienia, czy też kilka przytłaczających zadań, które pojawiają się na horyzoncie, stres może wpływać na skórę na wiele sposobów, w tym powodować brak blasku na cerze. Dodatkowo, niewystarczająca ilość snu w nocy może odebrać Twojej skórze szansę na odnowę i odświeżenie. Upewnij się, że kładziesz się do łóżka o rozsądnej godzinie.  Trzymaj telefon komórkowy i inne rozpraszacze z dala od sypialni, abyś mogła dobrze wypocząć każdej nocy.