loader
 • Strona główna
 • Dermatologia
 • Czy kremy na cellulit naprawdę działają? Dlaczego tak duży nacisk kładzie się na kremy na cellulit?
Dermatologia

Czy kremy na cellulit naprawdę działają? Dlaczego tak duży nacisk kładzie się na kremy na cellulit?

Dobrej jakości krem na cellulit może wiele zmienić

W jednym z poprzednich artykułów omówiliśmy różnice, zalety i wady kremów na cellulit i zabiegów na cellulit.

W tym artykule skupimy się nieco bardziej na tym, dlaczego krem na cellulit o wysokim stężeniu wielu składników aktywnych o wysokiej czystości w odniesieniu do cellulitu (co określamy mianem "kremu na cellulit wysokiej jakości"), może odegrać ważną rolę w redukcji cellulitu, większą niż zakłada większość kobiet.

Dlaczego większość kobiet jest rozczarowana kremami na cellulit?

Faktem jest, że większość kremów na cellulit zawiera tylko jeden składnik aktywny lub kilka nieistotnych, tanich składników aktywnych, które są przereklamowane za pomocą bardzo mylących kampanii marketingowych, mimo że są bezcelowe i nieskuteczne.

Na przykład jeden z najlepiej sprzedających się na świecie tak zwanych "kremów na cellulit" nie zawiera żadnych składników aktywnych. Nic!

Inne "kremy na cellulit" są reklamowane jako cudowne rozwiązania, które w ciągu 15 minut mogą zlikwidować 45% cellulitu. Tak, takie produkty istnieją i sprzedają się bardzo często, a ich producenci zarabiają miliony na ludzkiej naiwności. Oczywiście nic nie jest w stanie "pozbyć się" 45% cellulitu w 15 minut czy nawet 15 dni.

Po wielu rozczarowaniach związanych ze stosowaniem tak zwanych "kremów na cellulit" większość kobiet nie wierzy, że krem na cellulit może przynieść jakąkolwiek pomoc. I kto może je za to winić?

Inne przyczyny rozczarowań, które nie mają nic wspólnego z samym produktem, ale z cudowną mentalnością ludzi po dziesięcioleciach marketingowego prania mózgu, są następujące

 • zachowywanie tych samych nawyków żywieniowych, picia, palenia i braku aktywności, które spowodowały powstanie cellulitu i oczekiwanie, że krem na cellulit wykona całą pracę

 • oczekiwanie, że krem na cellulit przyniesie rezultaty w ciągu kilku tygodni lub nawet kilku dni

 • oczekiwanie, że krem na cellulit dokona cudów, na przykład wyeliminuje cellulit na zawsze

 • oczekiwanie, że krem będzie działał nawet wtedy, gdy będzie stosowany od czasu do czasu

Czy kremy na cellulit działają?

Oczywiście, jeśli ktoś oczekuje cudów od kremu za 10 funtów, który jest stosowany od czasu do czasu i "pozbywa się" cellulitu w ciągu dwóch tygodni bez żadnego wysiłku związanego ze zdrowym odżywianiem i ćwiczeniami fizycznymi, to żaden krem na cellulit (ani żadna kuracja, jeśli o to chodzi) nie działa. Ta fantazja istnieje tylko w artykułach w błyszczących czasopismach, na blogach partnerskich i na Instagramie.

Jednak w świecie rzeczywistym krem na cellulit dobrej jakości, tzn. taki, który zawiera wiele substancji aktywnych o wysokim stężeniu, może przynieść dobre (nie cudowne), stopniowe (nie natychmiastowe) rezultaty, poprawiając zarówno zdrowie, jak i wygląd skóry, jeśli towarzyszy mu antycellulitowy styl życia (regularne ćwiczenia i codzienny ruch, zdrowe odżywianie, ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie palenia itp.)

W jaki sposób taki krem na cellulit może pomóc i dlaczego jest on ważny jako część "holistycznego" programu redukcji cellulitu?

W jaki sposób krem na cellulit może pomóc?

Aby zrozumieć dlaczego, musimy najpierw wiedzieć, czym jest cellulit.

Cellulit definiuje się jako "obrzękową panikulopatię włóknisto-miażdżycową", co w prostym tłumaczeniu oznacza "stan zapalny tkanki tłuszczowej, któremu towarzyszy zwłóknienie i zatrzymanie wody".

Badania wykazały, że cellulit charakteryzuje się również rozluźnieniem skóry, glikacją i uszkodzeniami oksydacyjnymi.

I oczywiście główną cechą cellulitu jest hipodermalne nagromadzenie tłuszczu.

A więc mamy:

 • nagromadzenie tłuszczu

 • stan zapalny

 • zwłóknienie

 • rozluźnienie skóry

 • uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki

 • glikacja

 • zatrzymanie wody

Wszystkie te aspekty można poprawić dzięki naturalnym składnikom aktywnym:

 • pozyskiwanych w diecie (zazwyczaj są to owoce, zioła, przyprawy, warzywa, tłuste ryby i pokarmy bogate w białko)

 • uzyskanych z suplementów diety

 • lub dostarczane lokalnie przez wysokiej jakości krem antycellulitowy, który zawiera takie substancje czynne.

Korzyści wynikające z miejscowego stosowania naturalnych składników aktywnych

Zaletą stosowania miejscowego jest możliwość stosowania wysokich stężeń takich substancji czynnych tam, gdzie są one rzeczywiście potrzebne, bez obciążania całego organizmu nadmierną ilością składników, takich jak kofeina, które mogą być przydatne tylko na niewielkim obszarze skóry.

W naturze istnieją dziesiątki naturalnych składników aktywnych, które można stosować w kremach na cellulit, a ich kombinacje mogą pomóc w każdym z siedmiu aspektów cellulitu, przy czym niektóre z nich mają wiele efektów antycellulitowych.

Na przykład, zgodnie z licznymi pracami badawczymi:

 • centella asiatica (gotu kola) może pomóc w zatrzymywaniu wody, ujędrnianiu skóry, glikacji, stanach zapalnych, gromadzeniu tłuszczu, uszkodzeniach spowodowanych przez wolne rodniki i zwłóknieniach, czyli we wszystkich aspektach cellulitu (oczywiście w różnym stopniu), sama w sobie.

 • Kofeina działa na gromadzenie się tłuszczu, zatrzymywanie wody i zwłóknienia.

 • ekstrakt z zielonej herbaty EGCG może pomóc we włóknieniu i uszkodzeniach spowodowanych przez wolne rodniki.

 • i tak dalej z wieloma naturalnymi substancjami czynnymi.

W przypadku niektórych aspektów cellulitu zabiegi na cellulit nie mogą wiele zdziałać.

W przypadku zwłóknień, glikacji, stanów zapalnych i uszkodzeń oksydacyjnych nawet najlepsze i najsilniejsze preparaty do walki z cellulitem nie zdziałają zbyt wiele, dlatego kremy mogą odgrywać bardzo ważną, uzupełniającą rolę. Dobry krem antycellulitowy, silnie skoncentrowany, zawierający wiele substancji czynnych, które działają na wszystkie te cztery czynniki, może zapewnić cenną pomoc, która jest prawie niemożliwa do uzyskania przy stosowaniu zabiegów.

Co więcej, dobry krem antycellulitowy, o wysokiej koncentracji wielu substancji czynnych, które są dobrze przebadane pod kątem ich działania lipolitycznego, pobudzającego krążenie i ujędrniającego skórę (tj. ich działania na trzy czynniki cellulitu, na które mogą wpływać zabiegi na cellulit), może synergicznie wspomagać wszelkie zabiegi, a dodatkowo dobrze działać również samodzielnie.

Tak, dobrze opracowane kremy na cellulit wchłaniają się

I tak, dobry krem na cellulit wchłania się, jeśli jest odpowiednio opracowany.

Kremy wchłaniają się i w rzeczywistości istnieją ścisłe wytyczne ustalone przez UE, Wielką Brytanię i inne krajowe organy regulacyjne dotyczące maksymalnych ilości, które mogą być wchłaniane do organizmu przez krem.

Pogląd, że kremy nie wchłaniają się, opiera się na

 • na nieskutecznych systemach wchłaniania w wielu tanich / źle sformułowanych kremach dostępnych na rynku

 • albo na zwykłej niewiedzy na temat pielęgnacji skóry wykazywanej przez wielu "ekspertów" w dziedzinie urody w mediach, a nawet lekarzy.

Wysoce skoncentrowany i zawierający wiele substancji czynnych

Być może zauważyłaś, że kilkakrotnie powtórzyłam powyżej sformułowanie "dobry krem antycellulitowy, silnie skoncentrowany, zawierający wiele substancji czynnych". Dzieje się tak dlatego, że z powodów związanych z cięciem kosztów i maksymalizacją zysków, większość kremów na cellulit nie jest wystarczająco skoncentrowana i nie zawiera substancji czynnych zwalczających wszystkie siedem aspektów cellulitu wymienionych powyżej.

Odpowiedni krem na cellulit z definicji nie może być tani, ze względu na dużą ilość wielu drogich składników aktywnych potrzebnych do jego skuteczności, podobnie jak dobry zabieg na cellulit nie może być tani ze względu na kosztowną technologię potrzebną do skutecznej walki z cellulitem.

Tanie zabiegi wykonywane przy użyciu urządzeń niskiej klasy nie pomagają zbytnio w walce z cellulitem, podobnie nie pomagają tanie kremy zawierające jedynie odrobinę rozcieńczonego czegoś.

Z drugiej strony, bardzo drogi krem na cellulit będzie zniechęcał do długotrwałego stosowania przez kilka tygodni i miesięcy, co jest niezbędne dla uzyskania dobrych rezultatów.

Konieczne jest więc znalezienie szczęśliwego środka, w którym wysokiej jakości, o wysokim stopniu czystości i stężeniu naturalne substancje czynne oferowane są za umiarkowaną cenę, a najlepsze rezultaty osiąga się poprzez stałe stosowanie.

Zdecydowana większość firm kosmetycznych, zarówno dużych, jak i małych, nie stosuje takiego modelu biznesowego: preferują one tanie, rozcieńczone składniki, aby uzyskać ogromne marże zysku. A braki nadrabiają głupim, płytkim, wprowadzającym w błąd marketingiem.

Na szczęście istnieją pewne wyjątki...

Tak, wysokiej jakości krem na cellulit jest ważny w usuwaniu cellulitu

Podsumowując, krem na cellulit jest niezbędnym elementem holistycznego programu antycellulitowego, ponieważ może uzupełniać, a nawet zastępować zabiegi, ale tylko wtedy, gdy:

 • jest wszechstronny i wysoce skoncentrowany

 • jest stosowany regularnie i wystarczająco długo

 • towarzyszy mu zdrowy antycellulitowy styl życia.

Trzy miesiące ciągłego stosowania to idealny okres dla uzyskania najlepszych rezultatów, który, nawiasem mówiąc, jest również czasem potrzebnym do zakończenia właściwego kursu 6-12 zabiegów na cellulit.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę