loader
Dermatologia

Pończochy uciskowe a polifenole w leczeniu retencji wody i cellulitu

Legginsy i pończochy uciskowe na zatrzymywanie wody w organizmie i cellulit

Pończochy o stopniowanym ucisku mogą przynieść pewną ulgę w zatrzymywaniu wody w organizmie, jednak są dość niewygodne, zwłaszcza latem, kiedy są najbardziej potrzebne.

W przypadku cellulitu sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ legginsy uciskowe w niektórych aspektach pomagają, a w innych są szkodliwe.

Najwyraźniej musi istnieć lepszy sposób, a w przypadku retencji wody jest to nic innego, jak połączenie zdrowego odżywiania, ćwiczeń fizycznych i, jak zobaczymy poniżej, suplementacji kluczowymi polifenolami. W przypadku cellulitu możemy dodać radiofrekwencję/ultradźwięki o dużej mocy i głębokim działaniu, które również zapewniają szybkie rezultaty.

Pończochy uciskowe/legginsy a polifenole na zatrzymywanie wody i cellulit

Udowodniono, że w zapobieganiu retencji wody, jak również w jej redukcji, niektóre naturalne ekstrakty ziołowe (m.in. gotu kola, kasztanowiec, kora sosny, ruszczyk) i flawonoidy (m.in. hesperydyna, rutyna, kwercetyna i diosmina) są równie dobre lub lepsze od odzieży uciskowej w dłuższej perspektywie.

Dzieje się tak dlatego, że pomagają one w prawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i limfatycznych, a nie zapewniają zewnętrzną pomoc naczyniom krwionośnym za pomocą kompresji (sprawdź trzy prace badawcze cytowane tutaj).

Innym przykładem jest połączenie diosminy z hesperydyną, które w Europie kontynentalnej jest stosowane od dziesięcioleci jako lek na receptę, zatwierdzony przez państwową służbę zdrowia do leczenia retencji wody.

Wszystkie wymienione powyżej ekstrakty ziołowe mają również korzystny wpływ na cellulit w inny sposób niż zatrzymywanie wody (np. gotu kola pomaga również w zwalczaniu zwłóknień, gromadzeniu tłuszczu, glikacji i ujędrnianiu skóry).

Ponadto polifenole zawarte w powyższych ekstraktach ziołowych są również korzystne dla zdrowia całego ciała, czego nie może zapewnić odzież uciskowa.

Tak więc oprócz zdrowego stylu życia (zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne itp.) warto dodać je do swojego reżimu, zamiast nosić pończochy uciskowe, legginsy i rajstopy przez cały czas, zwłaszcza latem.

W przypadku poważnych przypadków zatrzymywania wody w organizmie zawsze można połączyć suplementację polifenolami i odzież uciskową (jednak nie w przypadku cellulitu).

(Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów lub zaprzestaniem stosowania wyrobów medycznych, takich jak odzież uciskowa, zawsze najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem).

Polifenole w kremach na cellulit

Wysoko skoncentrowane, czyste cząsteczki polifenoli, specyficzne dla cellulitu, można również znaleźć w bardzo niewielkiej liczbie kremów na cellulit, które pomagają miejscowo w zwalczaniu cellulitu tam, gdzie jest to potrzebne.

Należy jednak pamiętać o dwóch zastrzeżeniach:

  • Wybieraj kremy o wysokim stężeniu substancji czynnych, w czystej postaci cząsteczkowej. Większość takich produktów jest zbyt rozcieńczona i zawiera surowe ekstrakty, a nie oczyszczone cząsteczki.

  • Aby uzyskać dobre wyniki, krem należy stosować przez 6-12 tygodni, a nie jak zwykle przez 1-2 tygodnie.

Produkty stosowane miejscowo mogą przynieść cenną ulgę w przypadku zatrzymania wody na skórze (część wyglądu cellulitu), ale nie pomogą w przypadku głębszego / bardziej klinicznego zatrzymania wody, co, jak wspomniano powyżej, zapewnia suplementacja doustna.