loader
Dermatologia

Co to są te zgrubienia na moich ramionach?

Czy zauważasz małe zgrubienia na swoich ramionach? Niektórzy ludzie nazywają to "kurzą skórką". 

Łatwo jest założyć, że jest to związane z trądzikiem, ale te małe zgrubienia mogą być rogowaceniem przymieszkowym (keratosis pilaris), powszechną łagodną chorobą skóry. 


CO TO JEST ROGOWACENIE OKOŁOMIESZKOWE?


  Suche, szorstkie plamy i drobne zgrubienia na ramionach, udach, policzkach i pupie, które czasami mylone są z pryszczami. Tekstura i wygląd doprowadziły do porównań z kurzą skórą, dzięki małym, łuszczącym się zgrubieniom, które pojawiają się na ramionach i udach. Dobra wiadomość jest taka, że te zgrubienia zazwyczaj nie bolą ani nie swędzą. KP może pojawić się w każdym wieku, ale częściej występuje u dzieci i młodych dorosłych.  


CO POWODUJE KERATOSIS PILARIS?

 Jest ono spowodowane nagromadzeniem się keratyny, twardego białka, które chroni skórę. KP jest chorobą skóry o podłożu genetycznym, która jest dziedziczona jako gen dominujący, więc najprawdopodobniej ma ją mama lub tata. Jeśli masz KP możesz mieć alergie lub historię astmy lub egzemy w dzieciństwie.

JAK RADZIĆ SOBIE Z ROGOWACENIEM OKOŁOMIESZKOWYM? 

Regularnie nawilżaj skórę

Ponieważ KP jest związane z suchością skóry, regularne nawilżanie pomoże nawodnić skórę i sprawić, że nierówności będą wyglądały na bardziej gładkie.  Szukaj kremu nawilżającego z lanoliną, kwasem mlekowym lub ceramidami i stosuj go, gdy skóra jest wilgotna od kąpieli, aby pomóc w zatrzymaniu większej ilości wilgoci na powierzchni skóry. 
Zgodnie z zaleceniami dyplomowanego dermatologa, oprócz zwykłego kremu nawilżającego możesz stosować produkty, które pomagają usuwać martwe komórki naskórka z powierzchni skóry, oraz takie, które pomagają zapobiegać zatykaniu się mieszków włosowych. Pierwsze z nich to kremy zawierające kwasy AHA, kwas salicylowy lub mocznik, natomiast drugie to kremy na bazie witaminy A, czyli retinoidy stosowane miejscowo. 


Kąpiel w letniej wodzie. 

Gorąca woda może jeszcze bardziej wysuszyć skórę. Aby tego uniknąć, skróć czas kąpieli i używaj wody o średniej temperaturze.
Unikaj ręcznego złuszczania naskórka

Nie możesz złuszczać KP i możesz podrażnić skórę.
Wybieraj delikatne środki czyszczące

Szorstkie mydła mogą pozbawiać skórę naturalnych olejków, których potrzebuje, dlatego tym ważniejsze jest wybieranie mydeł przeznaczonych do skóry wrażliwej lub suchej.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PODCZAS WALKI Z ROGOWACENIEM OKOŁOMIESZKOWYM?

Zmniejszenie widoczności zrogowaciałego naskórka wymaga czasu. 
         

Leczenie nie jest trwałe.

Bez względu na to, jakie metody leczenia KP wybierzesz, nie są one rozwiązaniami trwałymi. Twoja skóra może się tymczasowo poprawić, ale kiedy przestaniesz walczyć ze swoim rogowaceniem pilaris, stan może powrócić i często powraca.