loader
Dermatologia

CZY LASEROWE LECZENIE BLIZN POTRĄDZIKOWYCH JEST TRWAŁE?

Jeśli dokuczają Ci blizny potrądzikowe, to być może rozważasz poddanie się zabiegowi laserowemu, aby się ich pozbyć. Jednakże, czy wyniki tego zabiegu będą rzeczywiście trwałe? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy leczenie laserowe jest trwałym leczeniem blizn potrądzikowych, którego szukasz.

CZYM SĄ BLIZNY POTRĄDZIKOWE? CZY BLIZNY POTRĄDZIKOWE MOŻNA LECZYĆ?

Trądzik nie zawsze pozostawia blizny, ale czasami może powodować trwałe ślady na skórze. Czasami będą to tylko lekkie przebarwienia, które powinny zblednąć w miarę gojenia się skóry. Mogą jednak pozostać również poważniejsze blizny, które zmienią strukturę skóry.

Trzy główne rodzaje blizn potrądzikowych to:

  • Blizny typu boxcar: okrągłe wgłębienia lub kratery na skórze
  • Blizny po szpikulcu do lodu: głębsze otwory w skórze, które wyglądają jak ślady po nakłuciach
  • Blizny wałeczkowate: pasma zgrubiałej tkanki bliznowatej, które wyglądają jak fale pod skórą.

Istnieje większe prawdopodobieństwo pozostawienia blizn u osób z ciężkim trądzikiem z głębokimi plamami, takimi jak cysty i guzki. Będziesz również narażone na ryzyko blizny, jeśli drapać, pop lub pick na swoje plamy, ponieważ może to uszkodzić skórę i zwiększyć szanse na zakażenie.

Blizny potrądzikowe są zazwyczaj trwałe, dlatego ważne jest, aby w przypadku ich powstawania zgłosić się do dermatologa. Leczenie trądziku może zapobiec powstawaniu blizn poprzez powstrzymanie powstawania kolejnych plam. Jednak tego typu leki nie pomogą na istniejące blizny. Jeśli chcesz się ich pozbyć, będziesz musiał spróbować innego podejścia, gdy trądzik jest pod kontrolą.

CZY POWINIENEŚ PODDAĆ SIĘ LECZENIU BLIZN POTRĄDZIKOWYCH?

Blizny potrądzikowe są trwałe, choć niektóre z nich mogą z czasem stać się mniej widoczne. Rodzaj blizny potrądzikowej, którą posiadasz, określi rodzaj wymaganego przez Ciebie leczenia blizn potrądzikowych. Blizny zanikowe, takie jak blizny potrądzikowe typu ice pick, wymagają pewnych zabiegów, takich jak zabiegi laserem ablacyjnym, natomiast blizny potrądzikowe typu rolling i boxcar mogą wymagać zabiegów laserem ablacyjnym. Dowiedz się więcej na stronie: klinikamurano.com

Blizny nie są szkodliwe , więc nie ma potrzeby medycznej , aby mieć je traktowane , ale to nie znaczy, że trzeba znosić je . Blizny mogą mieć duży wpływ na pewność siebie, samoocenę i nastrój. Mogą być również przykrym przypomnieniem o doświadczeniach z trądzikiem. Jeśli nie przeszkadzają Ci blizny potrądzikowe, nie ma potrzeby, aby szukać dla nich leczenia. Jeśli jednak czujesz się niepewnie, jesteś przygnębiony lub niezadowolony ze swojego wyglądu, warto udać się do dermatologa, aby dowiedzieć się, czy leczenie może pomóc.

 


RODZAJE ZABIEGÓW NA BLIZNY POTRĄDZIKOWE
Różne zabiegi na trądzik są dostępne, które mogą zmniejszyć wygląd blizn potrądzikowych - skonsultować się z dermatologiem przed rozważeniem leczenia laserowego trądziku jako ten rodzaj leczenia trądziku będzie kosztować. Różne podejścia mogą być stosowane w odniesieniu do różnych rodzajów blizn potrądzikowych. Na przykład, jeśli masz tylko łagodne blizny, to może być możliwe, aby poprawić teksturę skóry z dermabrazji. Głębsze blizny mogą wymagać chirurgicznego usunięcia, aby skóra mogła goić się łagodniej.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów leczenia blizn potrądzikowych jest terapia laserowa. Lasery mogą być stosowane w leczeniu łagodnych do umiarkowanych blizn na kilka różnych sposobów:

Leczenie laserem ablacyjnym spowoduje usunięcie niewielkiego płata skóry wokół blizny. Kiedy skóra odrośnie, powinna wyglądać na gładszą. Zabieg ten można stosować w przypadku głębszych blizn, choć nie jest on tak skuteczny w przypadku poważnych blizn, jak wycięcie chirurgiczne.
Leczenie laserem nieablacyjnym nie usuwa skóry, ale może poprawić wygląd blizn potrądzikowych poprzez stymulację produkcji kolagenu. Pomoże to w naturalnym procesie gojenia i regeneracji, co powinno poprawić wygląd skóry.
Frakcjonowany resurfacing laserowy to kolejny rodzaj nieablacyjnego zabiegu laserowego, który może być stosowany do rozbijania materiału powodującego przebarwienia. Może to pomóc bliźnie powrócić do tego samego koloru, co otaczająca ją skóra.
Oba rodzaje zabiegów laserowych mogą zmniejszyć wygląd blizn potrądzikowych, ale efekty będą zależeć od rodzaju blizn, które masz i od tego, które podejście jest stosowane do ich leczenia.

JAK DŁUGO UTRZYMUJĄ SIĘ EFEKTY LASEROWEGO LECZENIA TRĄDZIKU?
Jednym z najczęstszych pytań dotyczących laserowego leczenia blizn potrądzikowych jest to, czy rezultaty będą trwałe. Jeśli płacisz za prywatne leczenie, aby pozbyć się swoich blizn, to chcesz mieć pewność, że efekty będą trwały tak długo, jak to możliwe.

Ablacyjne zabiegi laserowe na trądzik powinny przynieść trwałe rezultaty, ale efekty leczenia będą zależeć od ciężkości blizny i tego, jak dobrze goi się Twoja skóra. W przypadku tego typu terapii laserowej rzadko potrzebne jest dodatkowe leczenie, ale blizna może czasami pojawić się ponownie.
Resurfacing laserowy (nieablacyjne leczenie trądziku) może przynieść trwałe rezultaty, zwłaszcza gdy blizny są łagodne. Może upłynąć trochę czasu, zanim pełne efekty leczenia staną się widoczne, ponieważ kolagen jest produkowany, ale gdy są już widoczne, są one zazwyczaj długotrwałe. W niektórych przypadkach w przyszłości mogą być potrzebne kolejne sesje zabiegowe.
Laserowe leczenie trądziku może pomóc w przypadku niektórych rodzajów zmian pigmentacyjnych spowodowanych trądzikiem. Efekty powinny utrzymywać się przez długi czas, ale nie zawsze są trwałe. Przebarwienia mogą czasami powrócić po wielu miesiącach. Jest to najmniej trwały rodzaj leczenia laserowego, chociaż u wielu osób może przynieść długotrwałe efekty.
Zazwyczaj do zakończenia leczenia laserem potrzeba wielu sesji. Może być konieczne odczekanie kilku tygodni lub miesięcy, aby zobaczyć pełne efekty leczenia. Ponieważ pacjent poświęca znaczną ilość czasu na leczenie, chce wiedzieć wcześniej, jak długo będą utrzymywać się efekty.

Skóra może rzeczywiście wyglądać gorzej przez jakiś czas, jeśli masz laserowe re-surfacing lub ablacyjne leczenie. Powierzchnia skóry może wyglądać na czerwoną i opuchniętą podczas gojenia. Jednak po zakończeniu zabiegów i zagojeniu się skóry, efekty powinny być trwałe.

Jeśli rozważasz leczenie laserowe blizn potrądzikowych, ważne jest, abyś uzyskał indywidualną poradę od doświadczonego dermatologa. Efekty leczenia mogą zależeć od wielu różnych czynników, w tym od rodzaju i nasilenia blizn oraz naturalnych zdolności skóry do gojenia. To, jak dobrze zadziała leczenie i jak długo utrzymają się efekty, może więc zależeć od Ciebie. Po zbadaniu skóry lekarz będzie w stanie dać Ci lepsze wyobrażenie o tym, czego możesz się spodziewać.