loader
Porady

CZY MOJA DIETA MOŻE POMÓC MOJEJ SKÓRZE?

To, co jemy i pijemy, może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie, nic więc dziwnego, że w sieci krąży wiele opowieści o ludziach, którzy twierdzą, że wyleczyli swoje choroby skóry dzięki specjalnym dietom lub spożywaniu określonych produktów. Ale na ile prawdziwe są te twierdzenia i czy powinieneś zmienić to, co jesz, ze względu na stan swojej skóry?

Czy żywność może wywoływać choroby skóry?

Najczęstszym sposobem, w jaki żywność może wywołać chorobę skóry, jest wywołanie przez nią wysypki. Większość reakcji skórnych jest wywoływana przez substancje mające kontakt z naszą skórą, ale mogą się one również pojawić po spożyciu pewnych substancji. Powszechnie znane pokarmy, które mogą powodować wysypki skórne to skorupiaki, orzechy i mleko krowie. Alergie pokarmowe, które powodują reakcje skórne są dość rzadkie i zazwyczaj występują w połączeniu z innymi przyczynami, takimi jak alergie kontaktowe lub infekcje. Lekarz będzie w stanie przeprowadzić pewne testy w celu zidentyfikowania konkretnej alergii, która jest przyczyną problemu, aby w razie potrzeby można było wyeliminować ją z diety.

Niektóre powszechne choroby skóry nie są spowodowane dietą, ale objawy mogą się nasilać lub łagodzić w odpowiedzi na to, co jesz i pijesz. Pokrzywka może nasilić się po spożyciu produktów spożywczych zawierających duże ilości naturalnych salicylanów, takich jak truskawki, pomidory, owoce cytrusowe, skorupiaki, orzechy i ser pleśniowy. Podobne działanie może mieć żółtopomarańczowy barwnik spożywczy tartrazyna (E102) oraz sama aspiryna.

Egzema jest długotrwałą chorobą skóry, która powoduje, że skóra staje się sucha, swędząca, czerwona i popękana. Przyczyny powstawania egzemy to stres, mydło, detergenty do prania, pogoda i alergie pokarmowe. Najczęściej zgłaszane pokarmy, które powodują egzemę flarre ups obejmują mleko, jaja, ryby, orzechy i dodatki do żywności. Tłuszcze omega-3, cynk i witamina E zostały zgłoszone, aby pomóc zmniejszyć objawy, jeśli są zawarte w diecie.

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry w Wielkiej Brytanii, która dotyka wielu ludzi w pewnym momencie ich życia, jednak nasilenie i długotrwałość tego stanu jest różna. Trądzik jest stanem zapalnym skóry, który prowadzi do przetłuszczania się skóry i powstawania na niej plam, zaskórników i zaskórników białych. Trądzik jest spowodowany połączeniem nadmiernej aktywności gruczołów tłuszczowych, hormonów i infekcji bakteryjnej. Aby pomóc złagodzić objawy trądziku, wyciąć z powrotem na przetworzonej żywności, żywności śmieci i żywności o wysokiej zawartości cukru. Staraj się jeść więcej surowych warzyw, pełnoziarnistych zbóż i ryb.

Łuszczyca jest stanem zapalnym skóry, który powoduje zgrubienie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Niezbędne kwasy tłuszczowe z pokarmów takich jak ryby, orzechy i nasiona są dobre do włączenia do diety, jeśli cierpisz na łuszczycę. Zioła przeciwzapalne, takie jak kurkuma, czerwona papryka, imbir, kminek, koper włoski, rozmaryn i czosnek są również dobre do włączenia do diety i mogą pomóc złagodzić objawy.

Rosacea jest długotrwałą chorobą skóry, która dotyka głównie twarzy. Głównymi objawami są zaczerwienienia lub rumieńce, które pojawiają się na twarzy falami. Skóra może być wrażliwa na produkty do pielęgnacji i może prowadzić do "pękniętych" naczyń krwionośnych na całej twarzy. Nie wiadomo, co powoduje trądzik różowaty, ale czynnikami wyzwalającymi mogą być pikantne potrawy, kofeina, alkohol i ser. Dlatego najlepiej jest unikać tych pokarmów i napojów w diecie, jeśli to tylko możliwe. Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak tłuste ryby i orzechy, mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny związany z tą chorobą skóry.

Ważne jest, aby pamiętać, że we wszystkich tych przypadkach istnieje wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na stan skóry, takich jak kosmetyki, których używasz, środowisko, w którym przebywasz lub poziom stresu. Może być trudno określić, co dokładnie wywołało zaostrzenie lub złagodziło objawy, może to być coś, co zjadłeś, ale może to być również wiele innych czynników. Ważne jest, aby porozmawiać z ekspertem na temat stanu swojej skóry, zanim zaczniesz ograniczać grupy żywności w swojej diecie, ponieważ mogą istnieć inne czynniki powodujące stan skóry i lepiej dopasowane metody leczenia. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojej skóry, już dziś porozmawiaj z dermatologiem konsultantem.

Nawet jeśli Twoja dieta nie wywołuje żadnych szczególnych objawów skórnych, to, co jesz, może mieć wpływ na zdrowie Twojej skóry. Zrównoważona dieta zawierająca dużo owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych i wody, a także ograniczająca spożycie niezdrowych tłuszczów i cukrów jest niezbędna dla wszystkich aspektów naszego zdrowia, w tym dla naszej skóry. Stosowanie lepszej diety nie musi poprawić objawów choroby skóry, ale powinno pomóc Ci wyglądać i czuć się zdrowiej. Zobacz nasze najważniejsze wskazówki dotyczące diety dla zdrowej skóry:

PIJ DUŻO WODY

Skóra potrzebuje nawilżenia, a nawet lekkie odwodnienie może sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać na zmęczoną, suchą i lekko poszarzałą. Zaleca się picie od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie. Najlepsza dla skóry jest woda, ale dobre są również ziołowe herbaty bez kofeiny. Spróbuj dodać do wody świeżych owoców, takich jak ogórek, arbuz lub pomarańcza.

JEDZ PIĘĆ PORCJI OWOCÓW I WARZYW DZIENNIE

Wszyscy o tym słyszeliśmy, ale owoce i warzywa zawierają silne przeciwutleniacze, które pomagają chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dąż do wyboru różnych owoców i warzyw, aby zachować różnorodność w swojej diecie.

WŁĄCZ DO SWOJEJ DIETY WITAMINĘ C
Witamina C to silny przeciwutleniacz, który, jak udowodniono, wspomaga układ odpornościowy, promuje promienną skórę i pomaga w prawidłowym gojeniu się wyprysków. Witamina C jest potrzebna do produkcji kolagenu, który wzmacnia skórę i sprawia, że jest ona elastyczna i nawilżona. Witaminę C można znaleźć między innymi w pomarańczach, borówkach, brokułach i słodkich ziemniakach.

WŁĄCZ DO SWOJEJ DIETY WITAMINĘ E
Witamina E wspomaga zdrowy wzrost skóry i chroni ją przed uszkodzeniami komórek, dlatego warto włączyć ją do zrównoważonej diety. Pokarmy bogate w witaminę E to awokado, orzechy laskowe, migdały, orzeszki piniowe i olej słonecznikowy.

WŁĄCZ OMEGA-3 DO SWOJEJ DIETY
Ważne jest, aby mieć omega-3 w swojej diecie, ponieważ pomaga organizmowi produkować związki przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć objawy zapalnych chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca. Omega-3 można znaleźć w tłustych rybach, nasionach chia, orzechach włoskich i oleju rzepakowym.

JEDZ TROCHĘ ZDROWYCH TŁUSZCZÓW
Zdrowe tłuszcze dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych, które nawilżają skórę, poprawiając jej elastyczność. Zdrowe tłuszcze zawierają również witaminę E, która pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Zdrowe tłuszcze znajdują się w awokado, tłustych rybach, orzechach i nasionach.

Każda choroba skóry jest inna, więc bądź świadoma, że sama dieta może wyleczyć objawy. Wycinanie niektórych pokarmów może nie pomóc w chorobie i może uniemożliwić dostarczanie organizmowi składników odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia. Jeśli uważasz, że Twoja dieta może mieć wpływ na stan Twojej skóry, skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać fachową poradę. Nasi doświadczeni dermatolodzy pomogą zidentyfikować potencjalne czynniki wywołujące objawy i kontrolować je w sposób kontrolowany.