loader
Dermatologia

Czy legginsy "antycellulitowe" działają?

Legginsy uciskowe na cellulit: czy działają?

Istnieje wiele różnych rodzajów odzieży uciskowej, takich jak legginsy, pończochy, rajstopy, skarpety, szorty, spodnie, dżinsy i gorsety.

Wiele z tych rodzajów odzieży sugeruje się do stosowania w celu zmniejszenia retencji wody, trwałej lub tymczasowej zmiany kształtu ciała i usuwania cellulitu.

Ale czy ta odzież działa? I czy wszystkie są takie same lub równie skuteczne?

Trzy rodzaje odzieży uciskowej

Różne rodzaje odzieży uciskowej dostępne na rynku można podzielić na trzy kategorie:

  • Odzież o jednolitym ucisku (zwykła kompresja)

  • Odzież o stopniowanym ucisku

  • Zwykłe sztuczki

Poniżej analizujemy dwa rodzaje odzieży uciskowej i ich skuteczność w redukcji cellulitu i zatrzymywania wody oraz ich wpływ na jędrność.

A w osobnym artykule analizujemy sztuczki.

Zwykłe (o stałym ucisku) legginsy "antycellulitowe

Oprócz utrzymywania tłuszczu w stanie ściśniętym i ograniczonym, głównym założeniem odzieży uciskowej jest pobudzanie krążenia krwi i drenażu limfatycznego.

Niestety odzież uciskowa o stałym ucisku bardzo źle spełnia te zadania. Jeśli jest bardzo ciasna, hamuje przepływ tętniczy*, co jest niekorzystne. Ponadto, ze względu na jednakowy ucisk od kostek do bioder, powrót żylny (powrót krwi z kończyn do serca przez żyły) i drenaż limfatyczny (powrót limfy z kończyn do serca przez naczynia limfatyczne) nie będą pobudzane, ponieważ nie ma różnicy ciśnień. Aby stymulować przepływ w górę, należy stosować wyższe ciśnienie w dolnej części kończyn i stopniowo niższe ciśnienie w wyższej części kończyn.

Krótka odzież, np. tylko na łydki, MOŻE pomóc, ale po co kupować ją zamiast stopniowanego ucisku, który zdecydowanie pomoże w drenażu limfatycznym/ krążeniu krwi?

Jeśli chodzi o cellulit, nie ma szans, by legginsy, pończochy i rajstopy o stałym ucisku mogły pomóc. Jak zobaczymy poniżej, ucisk hamuje jędrność skóry. Jak już zauważyliśmy, powrót żylny i drenaż limfatyczny nie ulegają poprawie, a nawet przepływ tętniczy jest częściowo zahamowany. Poza tym ucisk nie wpływa w żaden sposób na redukcję tkanki tłuszczowej ani na rozpad zwłóknień, a także nie ma większego wpływu na zatrzymywanie wody w organizmie.

Nie ma więc żadnego wpływu na żaden z głównych aspektów cellulitu: tłuszcz, jędrność, zwłóknienia czy zatrzymywanie płynów.

Udowodniono, że odzież o stopniowanym ucisku pomaga w zatrzymywaniu wody, ale co z cellulitem?

Odzież o stopniowanym ucisku wspomaga powrót krwi i limfy ze stóp, łydek, ud i bioder w kierunku serca (ale może nie być pomocna w przypadku przepływu tętniczego).

Z tego powodu pończochy, legginsy, rajstopy i skarpety o stopniowanym ucisku pomagają zapobiegać retencji wody (wszyscy znamy skarpety lotnicze stosowane w celu zapobiegania zakrzepicy żył głębokich podczas długich lotów).

Teraz o cellulicie:

  • (+) Ponieważ zatrzymywanie płynów jest jednym z głównych aspektów cellulitu, powinny one częściowo pomóc również w jego poprawie.

  • (-) Legginsy uciskowe i inna podobna odzież nie mogą usunąć TŁUSZCZU powstałego w wyniku cellulitu.

  • (+) Mogą one jednak przynajmniej powstrzymać odkładanie się nowego tłuszczu związanego z cellulitem. Dzieje się tak, ponieważ udowodniono, że zatrzymywanie wody i słabe krążenie stymulują gromadzenie się tłuszczu w miejscu, w którym występują. Ponadto kompresja hamuje wzrost tkanki tłuszczowej, na czym opiera się zasada działania legginsów wyszczuplających .

  • (-) Legginsy uciskowe nie pomagają w walce z WŁÓKNISKIEM, głównym czynnikiem powodującym cellulit.

  • (+) Ze względu na ich wpływ na zmniejszenie retencji wody, mogą one pomóc w INFLAMACJI tkanki tłuszczowej, innym aspekcie cellulitu.

  • (-) Jednakże, jak zobaczymy poniżej i jak wspomniano powyżej, wszystkie ubrania uciskowe (zwłaszcza wspomniane powyżej legginsy wyszczuplające) osłabiają PIERWSZOŚĆ skóry - a w większości przypadków cellulit objawia się również znacznym rozluźnieniem skóry.

Podsumowując, rola legginsów uciskowych w redukcji retencji wody jest oczywista i dlatego od dziesięcioleci są one stosowane w tym celu w środowisku medycznym.

Legginsy antycellulitowe? Nie bardzo...

Jednak w przypadku cellulitu sytuacja nie wygląda ani tu, ani tam.

Jeśli Twój cellulit jest typu "większa retencja wody/zapalenie", zauważysz korzyści. Nie należy jednak nosić ich przez cały czas, ponieważ będą stopniowo zmniejszać jędrność skóry, a ponadto staniesz się od nich uzależniona. Ponieważ zazwyczaj zatrzymywanie wody w organizmie i luźna skóra idą w parze, jest to trudny wybór.

Jeśli Twój cellulit jest typu "bardziej tłuszczowego" lub "bardziej zwłókniałego", wówczas legginsy uciskowe nie pomogą w redukcji cellulitu, ale mogą nieco pomóc w zapobieganiu.

Jednakże, jeśli chodzi o zapobieganie cellulitowi, legginsy uciskowe byłyby moim ostatnim wyborem, ze względu na ich długotrwały negatywny wpływ na jędrność skóry. Istnieją o wiele lepsze sposoby na częściowe zapobieganie cellulitowi typu retencji wody niż noszenie legginsów uciskowych WSZYSTKO. W. CZASU.

Nie jest to sposób na życie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że retencja wody występuje częściej latem, a legginsy uciskowe stają się wtedy nie do zniesienia. Istnieją lepsze sposoby i są to: zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne, zwiększenie spożycia określonych polifenoli w diecie (lub ich suplementacja) oraz unikanie toksyn, palenia tytoniu, alkoholu i pigułek antykoncepcyjnych.

(*) Legginsy uciskowe a przepływ tętniczy

Wszystkie ubrania uciskowe hamują przepływ tętniczy.

Dzieje się tak dlatego, że krew tętnicza płynie w przeciwnym kierunku niż krew żylna i limfa, a także wbrew gradientowi ciśnienia w odzieży o stopniowanym ucisku. Tak więc, chociaż stopniowany ucisk wspomaga przepływ limfy/żył, to jednocześnie ogranicza przepływ tętniczy, co powoduje słabe odżywianie tkanek.

Z tych wszystkich powodów nie zaleca się ciągłego stosowania podkolanówek, pończoch, rajstop i legginsów uciskowych (ze stopniowanym uciskiem lub bez).

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę