loader
  • Strona główna
  • Dermatologia
  • Czy napoje gazowane powodują cellulit? Znaczenie gazowania, kofeiny, cukru, substancji słodzących i BPA w puszkach z napojami
Dermatologia

Czy napoje gazowane powodują cellulit? Znaczenie gazowania, kofeiny, cukru, substancji słodzących i BPA w puszkach z napojami

Napoje gazowane a cellulit

Napoje gazowane są uważane za jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu. Jednak nie wszystkie napoje gazowane są takie same. Różne składniki napojów gazowanych mają różny wpływ na cellulit: niektóre z nich są szkodliwe dla zdrowia i wyglądu Twoich ud i pośladków, podczas gdy niewielka mniejszość jest całkowicie nieszkodliwa - wszystko zależy od składników, które się w nich znajdują.

Najpopularniejsze składniki napojów gazowanych to między innymi: kwas fosforowy, kofeina, cukier we wszystkich postaciach, węglany, cola, aspartam, sukraloza, konserwanty, soki owocowe, alkohol i aromaty. Na początku skomentuję każdy składnik z osobna, a następnie przedstawię Ci najlepsze i najgorsze składniki napojów gazowanych oraz najlepsze i najgorsze napoje gazowane na cellulit.

Kofeina - kluczem jest umiar

Kofeina jest dobrze znanym środkiem moczopędnym i pobudzającym. Ze względu na swoje działanie moczopędne kofeina może tymczasowo zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie, co jest istotnym elementem cellulitu. Jednak ciągłe i nadmierne stosowanie może prowadzić do tolerancji kofeiny przez nerki i w konsekwencji do chronicznego zatrzymywania wody w organizmie.

Stymulacja nerwowa wywołana przez kofeinę tymczasowo zwiększa poziom energii, a tym samym zużycie energii i spalanie tłuszczu, ale efekt ten jest krótkotrwały, a późniejsze zmęczenie prowadzi do zmniejszenia zużycia energii i, co ważniejsze, do zachcianek na cukier, co jest obecnie najważniejszą przyczyną cellulitu.

Rozsądna ilość kofeiny (1-3 napoje kofeinowe dziennie) nie zaszkodzi ani nie zwiększy cellulitu, natomiast nadmierne spożycie (u niektórych osób 10 napojów kofeinowych dziennie) z pewnością spowoduje różne zaburzenia zdrowotne, a także cellulit.

Kofeina jest zwykle zawarta w napojach typu cola i napojach "energetycznych".

Czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu: ⭑ cukier

Cukier: biała trucizna w napojach bezalkoholowych

Jak już wspomnieliśmy, cukier jest najważniejszą przyczyną cellulitu - i kropka.

W ciągu ostatnich kilku lat spożycie cukru gwałtownie wzrosło, częściowo z powodu nacisku na diety niskotłuszczowe i związanej z tym dostępności produktów o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości cukru, a częściowo z powodu zwiększonego stresu spowodowanego coraz bardziej siedzącym trybem życia i pracą przy biurku.

Cukier jest wrogiem numer jeden Twoich nóg.

Cukier przekształca się w tłuszcz, jeśli nie zostanie natychmiast wykorzystany.

Cukier powoduje starzenie się skóry i jej uszkodzenie poprzez proces glikacji.

Ponadto zwiększa poziom stanów zapalnych w organizmie (stan zapalny prowadzi w konsekwencji do zwiększonej lepkości krwi i słabego krążenia, a także do zwłóknienia tkanki tłuszczowej, co jest częścią cellulitu).

Cukier w ciastach może być wystarczająco szkodliwy, ale cukier rozcieńczony w wodzie jest naprawdę tuczący, ze względu na bardzo szybkie wchłanianie mieszaniny i bardzo wysoki indeks glikemiczny.

Powyższe uwagi nie odnoszą się wyłącznie do sacharozy (którą potocznie nazywamy cukrem), ale także do wszystkich innych cukrów rafinowanych, w tym fruktozy, wysokofruktozowego syropu kukurydzianego (HFCS), glukozy, maltozy i cukrów naturalnych, takich jak syrop z agawy, miód itp.

Istnieje duża różnica między cukrami zawartymi w całym jabłku a wyizolowanymi, rafinowanymi cukrami, takimi jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, zawartymi w napoju gazowanym.

Te pierwsze mają pozytywny wpływ na nasz organizm, podczas gdy te drugie są szkodliwe dla naszego zdrowia i sylwetki. Cukier jest obecny we wszystkich napojach gazowanych z wyjątkiem tych bez cukru, wody gazowanej i wody sodowej.

Czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu: ⭑⭑⭑⭑⭑

Substancje słodzące: sukraloza, aspartam, stewia a cellulit

Sztuczne (sukraloza, aspartam) i naturalne (stewia) substancje słodzące mogą nie zawierać kalorii, ale mimo to stymulują wydzielanie insuliny i ostatecznie przyczyniają się do zwiększonego spożycia kalorii.

Początkowo może ci się wydawać, że masz ochotę na cukier, ale kiedy cukier nie dociera do krwiobiegu, czujesz się głodna i pod koniec dnia zjadasz więcej kalorii.

Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać wszystkiego, co słodkie, i sięgać po nie tylko jako po smakołyk - jak za dawnych czasów - a nie jako po lekarstwo na stres, depresję i nudę. Słodycze sprawiają, że chwilowo czujesz się lepiej, ale wkrótce potem czujesz się jeszcze gorzej - a w efekcie masz kilka dodatkowych gramów cellulitu.

Czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu: ⭑⭑⭑⭑.

Węglowodany: napoje gazowane i woda gazowana

Węglan jest bardzo słabym kwasem, który przekształca się w dwutlenek węgla, gdy nie jest pod ciśnieniem, czyli zaraz po otwarciu butelki lub puszki. Węglany nie zwiększają kwasowości organizmu, ponieważ są rozkładane w żołądku lub po prostu wyparowują. Tego samego nie można powiedzieć o fosforanach i ortofosforanach zawartych w napojach typu cola, które po wchłonięciu przez organizm pozostawiają kwaśny osad. Dwutlenek węgla jest łatwo usuwany przez oddech.

Węglan jest jedynym niewinnym składnikiem napojów gazowanych. Ponieważ węglan jest substancją, która nadaje napojom gazowanym ich musujący smak, znajduje się we wszystkich napojach gazowanych.

Woda gazowana, która zawiera tylko wodę i węglany, jest całkowicie niewinna i można jej pić tyle, ile się chce, bez żadnych problemów (oczywiście z wyjątkiem obrzęku żołądka, jeśli wypije się jej za dużo).

Czynnik powodujący powstawanie cellulitu: - Cola jest niewinna.

Cola jest niewinna

Wyciąg z coli jest oczywiście zawarty w napojach typu cola. Mimo, że cola jest źródłem kofeiny, wnosi jej bardzo mało do napojów typu cola, a większość kofeiny jest do nich dodawana.

Wyciąg z coli jest całkowicie w porządku i jest czasami stosowany w suplementach zdrowotnych, chociaż nie nazwałbym Coca Coli napojem ziołowym, jak próbowano to zrobić kilka lat temu...

Czynnik powodujący powstawanie cellulitu: -.

Fosforany w napojach typu cola

Kwas fosforowy, czyli fosforan, jest kwasem nieorganicznym, który zwiększa kwasowość w organizmie.

Nadmierna kwasowość zmniejsza zdolności detoksykacyjne wątroby i zmusza organizm do usuwania wapnia z kości i zębów w celu ponownego alkalizowania organizmu (wapń jest zasadowy i neutralizuje kwasy, takie jak kwas fosforowy). Fosforany są zawarte w napojach typu cola.

Czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu: ⭑.

Konserwanty i "martwe napoje"

Różne napoje gazowane zawierają różne rodzaje środków konserwujących. Większość stosowanych obecnie konserwantów została wypróbowana przez dziesięciolecia i nie jest tak szkodliwa, jak nam się wydaje. Problem z żywnością i napojami zawierającymi konserwanty nie polega jednak na samych konserwantach, ale na tym, że żywność i napoje nie są świeże, ponieważ często są przechowywane w puszkach, słoikach i butelkach przez wiele miesięcy, wchłaniając chemikalia z plastikowych pojemników lub plastikowej wyściółki aluminiowych puszek.

Jedzenie martwego jedzenia, a tym bardziej martwych napojów, z pewnością nie jest dla Ciebie dobre. Istnieje duża różnica między świeżo wyciśniętym sokiem pomarańczowym a napojem gazowanym typu oranżada, nawet jeśli nie zawiera on konserwantów ani innych sztucznych składników. Konserwanty są zawarte w prawie wszystkich napojach gazowanych.

Czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu: ⭑.

Jeśli słodki sok owocowy jest niezdrowy, to słodzony, przetworzony i rozcieńczony sok owocowy jest po prostu zły.

Przechodząc teraz do tematu soków owocowych, chciałabym wyjaśnić, że soki owocowe są dobre dla Ciebie, ale tylko wtedy, gdy są świeże, nieprzetworzone i spożywane tylko po ćwiczeniach lub innym intensywnym, długotrwałym wysiłku fizycznym. Napoje gazowane w puszkach, które zawierają soki, są wyraźnym przykładem wspomnianej wyżej martwej żywności.

Sok zawarty w tych napojach został poddany pasteryzacji, wysuszony i ponownie skonstruowany, a zawartość składników odżywczych została zmniejszona, enzymy zniszczone, zawartość cukru zwiększona, a błonnik usunięty. W efekcie końcowym otrzymujemy mieszaninę wody, cukrów i tego, co udało się zachować z witamin i związków fitochemicznych, które pierwotnie były obecne w owocach.

W każdym razie, soków nie powinno się spożywać w żadnym innym czasie, chyba że po ćwiczeniach, ponieważ nasz organizm nie został przystosowany do spożywania płynnych pokarmów - z wyjątkiem okresu niemowlęcego.

Soki spożywane przez osobę prowadzącą siedzący tryb życia mogą być tak samo tuczące i powodować cellulit, jak puszka coli nafaszerowanej cukrem. Dotyczy to zarówno płaskich, jak i gazowanych soków/ napojów sokowych.

Czynnik powodujący powstawanie cellulitu: ⭑⭑⭑⭑

Wyściółka puszki

Prawie wszyscy przeoczają, jak szkodliwa dla zdrowia hormonalnego kobiet/mężczyzn oraz cellulitu/otyłości jest wyściółka puszki po napojach gazowanych.

Jednorazowa aluminiowa puszka, w której znajduje się napój gazowany, to nie tylko katastrofa ekologiczna, ale także zdrowotna, ponieważ jest wyłożona paskudną żywicą zawierającą BPA, BPS lub podobne substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną i powodujące raka.

Fakt, że wszystkie napoje gazowane są kwaśne, nie pomaga, ponieważ zwiększa to wypłukiwanie BPA / innych substancji zaburzających gospodarkę hormonalną z wyściółki do Twojego napoju.

Unikaj napojów w puszkach jak ognia. Najlepsze jest szkło, a w najgorszym razie preferuj pojemniki ze zwykłego plastiku (PP), które są - trochę - lepsze.

Czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu: ⭑⭑⭑⭑⭑

Alkopopy, piwo, szampan, cava, prosecco

Alkohol, jak już wiesz, jest tuczący, powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, szkodzi wątrobie i jest przyczyną cellulitu. Odrobina alkoholu, zwłaszcza w postaci czerwonego lub białego wina, jest relaksująca i dobra dla organizmu - ale dotyczy to tylko jednego kieliszka dziennie lub co drugi dzień. Z pewnością nie dotyczy to wypicia całej butelki w weekendowy wieczór. I nie, nie można "oszczędzać" alkoholu w ciągu tygodnia po to, by wypić go w całości w weekend.

Alkohol znajduje się w alkopopach, wraz z dużą ilością cukru i innych szkodliwych substancji, ale najlepszym napojem gazowanym powodującym cellulit jest stare, dobre piwo.

Szampan, cava i prosecco (zwłaszcza) zawierają więcej cukru niż wino, ale nie tak dużo jak piwo, więc umiarkowane spożycie jest jak najbardziej w porządku. Nadmierne spożycie zdecydowanie nie jest zalecane:

Na przestrzeni lat miałam kilku klientów, którzy prowadzili tak zwany "szampański styl życia", po czym w ciągu zaledwie kilku miesięcy popadli w depresję z powodu poważnego cellulitu, jaki się u nich pojawił...

Woda gazowana, aromatyzowana, słodzona - czyli jak wyeliminować wszystkie zalety wody

Większość napojów gazowanych zawiera aromaty. Najnowsza moda na napoje to wody gazowane o smaku owocowym, nafaszerowane aspartamem lub cukrem, przeznaczone dla tych, którzy nie znoszą zwykłej wody. Większość używanych obecnie środków aromatyzujących jest naturalna, ale żaden słodzik nie jest dobry, więc nie ma nic dobrego w wodzie aromatyzowanej.

Woda tonizowana

Woda tonizowana zawiera cukier lub substancje słodzące i zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

Woda gazowana / seltzer water - jedyny napój gazowany, który warto pić

A teraz kilka słów o wodzie, najbardziej obfitym składniku każdego napoju.

Czy spożywanie wody podczas picia napojów gazowanych może zrekompensować szkodliwy wpływ takich składników jak cukier, słodziki, kofeina itp.

Absolutnie nie. Woda rzeczywiście pomaga utrzymać skórę w dobrym stanie, zapobiega zatrzymywaniu płynów w organizmie i przyspiesza detoksykację, ale jej spożywanie nie zrównoważy negatywnego wpływu cukru itp. na Twój cellulit.

Jedyny napój gazowany, jaki możesz pić, który zapewni Ci korzyści płynące z picia wody bez negatywnych skutków ubocznych składników wymienionych na tej stronie, to woda gazowana.

Czy bąbelki powodują cellulit? Oczywiście, że nie, nie wierz w miejskie mity

A więc, czy napoje gazowane powodują cellulit? Odpowiedź jest prosta: bąbelki same w sobie nie powodują cellulitu. Oczywiście.

To, co powoduje cellulit, to cukier, "soki owocowe", substancje słodzące i alkohol zawarte w tych napojach, więc naturalnie lub sztucznie słodzone napoje gazowane są rzeczywiście główną przyczyną cellulitu, podobnie jak wszystkie inne produkty spożywcze zawierające cukier.

Jak to się stało, że "bąbelki" zyskały złą sławę?

Z drugiej strony, węglan zyskał złą sławę, kiedy eksperci zaczęli odradzać spożywanie napojów gazowanych, czyli słodzonej coli i innych napojów.

W konsekwencji niedoinformowani ludzie zaczęli powtarzać te same rady, ale uwzględnili w nich wszystko, co zawiera bąbelki.

Jest to klasyczny przykład "chińskich szeptów".

Dlatego większość moich klientów uważa, że jeśli będą pić czystą, starą, dobrą wodę gazowaną lub sodową, rozwinie się u nich cellulit, co jest po prostu błędem.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę