loader
  • Strona główna
  • Dermatologia
  • Z dnia na dzień moje uda stały się większe": 8 przyczyn nagłego zwiększenia się cellulitu i luźności skóry
Dermatologia

Z dnia na dzień moje uda stały się większe": 8 przyczyn nagłego zwiększenia się cellulitu i luźności skóry

Nagły cellulit w każdym miejscu: Kiedy cellulit pojawia się z dnia na dzień

Wyobraź sobie następujący scenariusz, o którym zbyt często słyszę od moich klientek: budzisz się pewnego ranka i nagle zdajesz sobie sprawę, że ktoś "namalował cellulit" na całych twoich udach, łydkach, ramionach, a czasem nawet na brzuchu.

"To znaczy, cellulit na brzuchu? Cellulit na ramionach? Na łydkach? Jak to możliwe?".

Przysięgasz, że cellulitu nie było tam wczoraj wieczorem, ani w zeszłym miesiącu, i zaczynasz wariować. "Kiedyś miałam takie wspaniałe nogi, moje uda powiększyły się w ciągu jednej nocy, co się stało?", zastanawiasz się i zwracasz się do Google w poszukiwaniu odpowiedzi. Najwyraźniej "nagły cellulit" to zbyt częste zapytanie w Google, o czym świadczy funkcja autouzupełniania wyszukiwarki Google.

Skąd się bierze cellulit? 8 scenariuszy "nagłego cellulitu

Faktem jest, że cellulit nie pojawia się z dnia na dzień ani w ciągu kilku tygodni.

Zwykle rozwija się powoli i mdło pod powierzchnią ciała przez wiele lat (ten stan estetyczny trafnie nazywa się "pre-cellulitem"). Z istnienia cellulitu zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy jest on już w pełni rozwinięty ("cellulit właściwy").

Jednak w niektórych przypadkach cellulit może się rozwinąć - lub, jeśli już jest, może się znacznie pogorszyć - w ciągu zaledwie kilku krótkich miesięcy. Istnieje 8 najczęstszych scenariuszy, w których tak się dzieje, które zostały przeanalizowane poniżej.

1/ dlaczego mam tak dużo cellulitu: nagły brak aktywności fizycznej

Jest to bardzo częsty scenariusz, z którym spotykają się klienci mojej kliniki. Klienci dość często mówią, że...

  • "Przez ostatnie kilka miesięcy musiałam bardzo intensywnie studiować, aby uzyskać dyplom magistra i dosłownie tkwiłam na krześle przez cały dzień przez wiele miesięcy".

  • "Kiedyś dużo ćwiczyłem, ale odkąd w tym roku przeniosłem się do nowej pracy, jestem przykuty do biurka przez czternaście godzin dziennie".

  • "Miałam wypadek na nartach i musiałam leżeć w łóżku przez trzy miesiące".

  • "Cierpiałem na chroniczne zmęczenie i przez lata byłem bardzo nieaktywny".

Wspólną cechą wszystkich tych scenariuszy jest "poważna bezczynność".

Bezczynność sprzyja namnażaniu się adipocytów (komórek tłuszczowych) kosztem fibroblastów (komórek produkujących kolagen i elastynę), co w efekcie prowadzi do zamiany jędrności na tłuszcz i rozluźnienie skóry.

Jest to prosty przykład zasady "jeśli nie używasz, to tracisz": jeśli nie potrzebujesz mięśni/jędrnej skóry, bo mało się ruszasz, stracisz trochę mięśni/skóry.

A ponieważ brak ruchu zwykle wiąże się z nadmiernym bilansem kalorycznym (czyli nadmiarem tłuszczu, który trzeba gdzieś zmagazynować), komórki tłuszczowe zajmą miejsce komórek kolagenowych.

Co więcej, brak aktywności fizycznej osłabia również funkcjonowanie naczyń krwionośnych, limfatycznych i kapilar, co oznacza gorsze krążenie krwi, gorszy drenaż limfatyczny, a w konsekwencji większe zatrzymywanie wody w organizmie.

Więcej tłuszczu, większa retencja wody i mniejsza jędrność skóry to trzy główne cechy charakterystyczne cellulitu.

Brak aktywności jest główną przyczyną cellulitu, więc nie obwiniaj się za dodatkową filiżankę kawy, którą wypiłaś w nowej pracy lub podczas pisania pracy magisterskiej. To brak aktywności jest przyczyną cellulitu, a nie kawa.

2/ Dlaczego mój cellulit się nasila: rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Żaden lekarz ci tego nie powie - albo dlatego, że go to nie obchodzi, albo dlatego, że nie wie - ale to fakt: pigułki antykoncepcyjne powodują cellulit. Kropka (przepraszam za patelnię).

Hormonalne środki antykoncepcyjne, w tym pigułki, plastry, spirale lecznicze i zastrzyki, zawierają duże ilości sztucznych estrogenów. Estrogen z kolei jest główną przyczyną cellulitu, ponieważ stymuluje adipocyty, które znajdują się w głębszej warstwie skóry (hypodermie), w okolicach ud, pośladków, bioder i innych obszarów. Estrogen jest również przyczyną powstawania cellulitu u kobiet, a u mężczyzn na ogół nie.

Widziałam niezliczone klientki, u których po odstawieniu pigułek nagle, w ciągu kilku miesięcy, pojawił się cellulit. W niektórych przypadkach zmiana jest bardzo wyraźna i klientka może w sposób widoczny dostrzec różnicę.

W innych jednak efekt jest bardziej stopniowy, a osoba obwinia za cellulit dietę, brak ruchu, kawę, niepicie wystarczającej ilości wody itp.

Oczywiście te ostatnie przyczyniają się do powstawania cellulitu, ale głównym czynnikiem wywołującym jest nadmiar estrogenów, a nie brak wody itp.

3/ Moje uda powiększyły się z dnia na dzień: Ciąża

Innym przypadkiem, w którym poziom estrogenu w organizmie gwałtownie wzrasta, jest ciąża, zwłaszcza jej ostatnie kilka miesięcy.

Jak opisano powyżej, estrogen sprzyja powstawaniu cellulitu, zawsze w połączeniu z nadmiarem spożywanych kalorii i brakiem aktywności fizycznej, które w większości przypadków występują w czasie ciąży.

Rozwiązanie tego problemu jest proste: ćwicz i jedz zdrowo, ale nie przesadnie, aby zminimalizować cellulit w czasie ciąży.

A potem poddaj się silnym zabiegom antycellulitowym i stosuj dobrej jakości krem antycellulitowy, aby zredukować niewielki cellulit, który powstał.

4/ Mam cellulit wszędzie: nadmierne spożycie cukru

Cukier, we wszystkich jego postaciach (cukier biały, cukier brązowy, słodkie soki, miód, fruktoza, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, syrop z agawy, syrop klonowy itp.), jest dziś najważniejszą przyczyną cellulitu.

Kobiety spożywają dziś kilkakrotnie więcej cukru niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a rezultaty są widoczne: cellulit rośnie tak szybko, jak rosło spożycie cukru, a obecnie nawet dziewczęta w wieku 14 czy 15 lat mają cellulit.

Cukier powoduje skoki i spadki insuliny w krwiobiegu, co sprzyja odkładaniu się tłuszczu (cukier staje się w organizmie tłuszczem). Prowadzi to do zachcianek, które prowadzą do dalszego spożywania cukru lub innych pokarmów. Nadmierne gromadzenie się tłuszczu jest głównym czynnikiem powodującym cellulit.

Cukier uszkadza również białka w organizmie w procesie zwanym glikacją, w tym białka takie jak kolagen i elastyna, które utrzymują skórę i naczynia krwionośne jędrne i elastyczne. Prowadzi to do starzenia się skóry i naczyń krwionośnych oraz ogólnego pogorszenia ich stanu. Pogorszenie stanu skóry, rozluźnienie skóry i słabe krążenie to trzy ważne aspekty cellulitu.

Cukier wywołuje również w organizmie stan zapalny o niskim stopniu nasilenia, a przewlekły, podkliniczny stan zapalny jest jednym z aspektów cellulitu.

Wyrobienie w sobie nawyku regularnego spożywania pokarmów zawierających cukier (takich jak babeczki, ciastka, czekoladki, lody, napoje gazowane, słodzona kawa i herbata, rogaliki itp.) w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do powstania cellulitu tam, gdzie wcześniej znajdowała się ładna, jędrna skóra: wystarczy kilka miesięcy.

5/ dlaczego pojawia się u mnie cellulit: Nadmierne spożywanie alkoholu

Około dwie dekady temu, kiedy nie zajmowałam się jeszcze redukcją cellulitu, spotykałam się z klientką, która miała idealne ciało. Dużo ćwiczyła, a jej nogi były ujędrnione, zarówno wewnątrz (mięśnie), jak i na zewnątrz (skóra).

Była moją klientką przez około rok (w tamtym czasie zajmowałam się pracą z ciałem i odżywianiem), po czym w pewnym momencie przestała przychodzić na zabiegi, ponieważ jej życie stało się bardzo niespokojne z powodu problemów małżeńskich.

Ponad rok później znów zaczęła przychodzić na zabiegi. Na szczęście jej małżeństwo wróciło na właściwe tory, ale w tym czasie, w ciężkich chwilach, przez kilka miesięcy wyrobiła w sobie nawyk picia wina - po trochu, ale kilka razy dziennie. Przypuszczam, że samoleczyła się odrobiną wina w ciągu dnia.

Nie uzależniła się od alkoholu ani niczego podobnego, ale kiedy patrzyłem na jej ciało, nie mogłem uwierzyć własnym oczom: jej niegdyś idealnie zgrabne nogi pokryte były cellulitem, który widoczny był także na całym ciele.

Najwyraźniej nadmiar kalorii pochodzących z alkoholu w połączeniu z toksycznym działaniem alkoholu na wątrobę miał wyraźny wpływ na jej ciało.

Na szczęście wróciła na właściwe tory i zaczęła znowu intensywnie ćwiczyć, a kilka miesięcy później udało jej się pozbyć większości cellulitu, ale nie całego. Dzieje się tak dlatego, że raz powstałego cellulitu nie da się całkowicie wyeliminować ŻADNĄ metodą - nawet tą pozornie "cudowną" - ze względu na trwałe uszkodzenia tkanki łącznej pod skórą.

Jednak dzięki odpowiednim zabiegom i kremom oraz zdrowemu trybowi życia cellulit można w znacznym stopniu zredukować.

Picie alkoholu - zwłaszcza w dużych ilościach - jest główną przyczyną powstawania "nagłego cellulitu".

6/ nagły przyrost wagi w udach: Szybkie przybieranie na wadze

Stopniowe przybieranie na wadze może nie doprowadzić do powstania znacznej ilości cellulitu, zwłaszcza jeśli prowadzisz stosunkowo zdrowy tryb życia. Używam tu słowa "względnie", ponieważ fakt, że przybierasz na wadze oznacza, że Twój styl życia nie jest aż tak zdrowy.

Jednak nagłe przybranie na wadze prawie na pewno doprowadzi do pojawienia się cellulitu. Dzieje się tak dlatego, że przy nadmiernym spożyciu kalorii dochodzi do nadmiernej stymulacji proliferacji komórek tłuszczowych (tworzenia nowych komórek tłuszczowych), a niektóre z nich będą się mnożyć w głębszej (podskórnej) warstwie skóry (cellulit), aby pomieścić nadmiar tłuszczu.

"Ponadto szybki przyrost masy ciała prawie na pewno oznacza brak aktywności fizycznej w połączeniu ze spożywaniem węglowodanów i prawdopodobnie spożyciem tłuszczu, cukru i/lub alkoholu oraz zbyt dużą ilością estrogenów - to kolejne powody do nagłego pojawienia się cellulitu".

7/ Nagły wzrost cellulitu: to tylko twój okres

Powszechnie wiadomo, że przed każdą miesiączką woda zaczyna gromadzić się w tkankach, zwłaszcza w okolicach łydek, ud, pośladków. Nic więc dziwnego, że przed miesiączką cellulit wygląda gorzej.

Jednym z głównych aspektów cellulitu jest zmniejszone krążenie / zwiększone zatrzymywanie wody, co sprawia, że podskóra i skóra właściwa puchną, a tym samym pogarszają wygląd cellulitu.

Jest jednak coś, o czym wie bardzo niewiele osób: podczas każdej miesiączki enzymy rozkładające białka, zwane metaloproteinazami (MMP), niszczą niektóre białka skóry: kolagen i elastynę.

Niektórzy naukowcy uważają, że to działanie MMP jest główną przyczyną cellulitu i wiotkości skóry u kobiet wraz z postępującym wiekiem. Efekt ten nie występuje u mężczyzn i jest jedną z przyczyn płciowej różnicy w jędrności skóry między kobietami i mężczyznami - oraz braku cellulitu u mężczyzn.

Co więcej, comiesięczne działanie estrogenów stymuluje wzrost nowych komórek tłuszczowych, a tym samym cellulitu.

Mniej jędrności i więcej tłuszczu oznacza więcej cellulitu. Rozwiązaniem problemu wpływu MMP stymulowanych hormonami na organizm są ćwiczenia fizyczne, wystarczająca ilość białka w diecie i unikanie nadmiaru kalorii (zwłaszcza cukru) przed okresem i w ogóle.

8/ dlaczego mój cellulit jest taki zły nagle: Za dużo Londynu (Nowy Jork, Mediolan, Paryż...)

W mojej praktyce często spotykam się z klientami, którzy skarżą się, że ich cellulit pojawił się lub znacznie się pogorszył po zamieszkaniu w Londynie.

Londyn jest bardzo międzynarodowym miastem i co roku przyjeżdżają tu na studia i do pracy setki tysięcy ludzi z Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i z całego świata. Oczywiście, to nie coś w londyńskim powietrzu czy wodzie powoduje u kobiet cellulit czy przybieranie na wadze.

To zmniejszony poziom aktywności fizycznej, czy to z powodu pogody, czy też z powodu rozpoczęcia nowej, wymagającej pracy lub nowego roku na uczelni, co nie pozwala im ćwiczyć tyle, ile by chciały.

Jeśli dodać do tego kulturę picia piwa po pracy (oczywiście, dla pań jest to zwykle wino lub koktajl, ale nadal jest to alkohol), ogólnie tuczące, niezdrowe jedzenie w stołówkach w pracy/szkole, pubach, kawiarniach i restauracjach oraz słodkie przekąski, aby poradzić sobie z nastrojową pogodą, to mamy przepis na przyrost masy ciała i cellulit.

Rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych na trądzik, niepokojące miesiączki lub po prostu jako stara dobra antykoncepcja po znalezieniu miłości, to tylko dodatkowa atrakcja...

Przyczyna numer jeden powstawania cellulitu: nadmiar

Nie wiem, czy zauważyłaś, ale głównym motywem we wszystkich powyższych przypadkach jest nadmiar.

Cellulit jest stanem nadmiaru.

Zwykle potrzeba wielu lat stosunkowo ubogiej diety i siedzącego trybu życia, aby pojawił się cellulit - przy czym tempo jego powstawania zależy od cech genetycznych każdej kobiety.

Jednak wystarczy kilka miesięcy nadmiaru estrogenów, cukru, alkoholu, braku aktywności fizycznej lub jedzenia w ogóle, aby pojawił się cellulit.

Przyczyna numer dwa cellulitu: Nienaturalny tryb życia

Jest też inne słowo, które przychodzi mi na myśl: nienaturalny.

Siedzący tryb życia jest całkowicie nienaturalny i stanowi cechę charakterystyczną współczesnego życia na Zachodzie. Cukier to nienaturalny produkt spożywczy, którego spożycie w ostatnich latach gwałtownie wzrosło. Alkohol jest równie nienaturalny i to samo dotyczy wprowadzania nienaturalnych, sztucznych hormonów do naszych ciał.

Najwyraźniej cellulit jest połączeniem nadmiaru i nienaturalnego trybu życia i od tego właśnie powinniśmy zacząć, jeśli chcemy go uniknąć.

Zdrowo się odżywiać i dużo ćwiczyć, czyli robić dwie najważniejsze dla ludzkiego organizmu naturalne rzeczy, to dobry początek.

Kolejnym krokiem jest stosowanie dobrego, silnie skoncentrowanego kremu na cellulit z naturalnymi składnikami aktywnymi. Kolejnym krokiem jest stosowanie wysokiej jakości zabiegów na cellulit, które stymulują naturalne procesy zachodzące w organizmie.

Oczywiście, unikanie nienaturalnych rzeczy, takich jak antykoncepcja hormonalna, palenie papierosów czy picie alkoholu, również bardzo pomoże.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
95+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę