loader
Dermatologia

Co to jest skóra truskawkowa lub wyboista?

"Skóra truskawkowa" to skóra w kropki, która może pojawić się na skórze po goleniu. Truskawki na nogach są częstym problemem. 

Powodem tej nazwy jest fakt, że te kropki mogą sprawić, że Twoje nogi będą przypominać skórę truskawki i jej pestki.

Dlaczego skóra truskawek pojawia się głównie na nogach?

Oficjalny termin medyczny to rogowacenie okołomieszkowe, a te czarne, przypominające nasiona kropki to w rzeczywistości otwarte pory, w których po goleniu gromadzą się olej, brud i bakterie.  W skórze gromadzi się białko zwane keratyną, które jest budulcem włosów, skóry i paznokci, a keratyna tworzy korek, który blokuje mieszki włosowe, prowadząc do powstawania małych zgrubień. Korek może również wywołać stan zapalny w skórze, co powoduje zaczerwienienie wokół każdego mieszka włosowego.

Jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z problemem skóry trądzikowej? Jakieś wskazówki lub produkty?

Musisz postępować zgodnie z kilkoma krokami i być konsekwentna. Aby uzyskać rezultaty, nie wystarczy jeden zabieg.

Polecam złuszczanie chemiczne, które pomaga przyspieszyć zrzucanie martwych komórek skóry, a regularne złuszczanie sprawi, że ktoś będzie mniej podatny na zatkane pory. Moje ulubione produkty zawierają kwasy AHA i kwas salicylowy, beta-hydroksykwas, który złuszcza martwe komórki skóry, aby utrudnić zatykanie się porów.  Kwas salicylowy przemieszcza się w dół mieszków włosowych, aby utrzymać skórę złuszczoną i czystą głęboko w porach.
Czy niektóre typy skóry lub osoby mają większą skłonność do truskawkowej cery niż inne? Jeśli tak, to dlaczego?

Chociaż jest to uważane za chorobę genetyczną, nie wiemy, dlaczego u jednych osób rogowacenie słoneczne występuje, a u innych nie. Nie wiemy również, dlaczego występuje ono w niektórych obszarach ciała, a w innych nie. Ludzie o wrażliwej skórze, jak ci z egzemą, są bardziej narażeni na wystąpienie i objawy rogowacenia przymieszkowego.

Jaki jest najlepszy sposób na uniknięcie nawrotu trądzikowej skóry?

Najczęstszym błędem, jaki popełniają moi pacjenci, jest próba zmycia nierówności lub użycie gąbki do złuszczenia nierówności, to nie działa. W rzeczywistości może to spowodować większe zaczerwienienie i sprawić, że stan ten będzie jeszcze bardziej widoczny.

Najlepszym sposobem leczenia rogowacenia okołomieszkowego jest mycie skóry delikatnym środkiem oczyszczającym, osuszanie skóry i stosowanie codziennie kremu lub balsamu z kwasem salicylowym lub glikolowym, który rozpuści korki keratynowe bez dalszego podrażniania skóry.

Ciągłe stosowanie tych kremów i balsamów z pewnością pomoże wygładzić skórę i zminimalizować zaczerwienienia, a z czasem może wyleczyć truskawkowe nogi. Jednakże, nierówności mogą pojawić się ponownie po zaprzestaniu leczenia.

Mówię moim pacjentom, aby się nie zniechęcali, ponieważ wiele osób wyrasta z tej przypadłości i zazwyczaj zmniejsza się ona wraz z wiekiem.