loader
Dermatologia

Kolejne 9 zadziwiających faktów na temat kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest obecnie wszędzie, ale jak wiele o nim wiemy?

Kwas hialuronowy (znany również jako hialuronian lub hialuronian) znajduje się obecnie w większości produktów do pielęgnacji skóry twarzy oraz w preparatach do wstrzykiwania. Jest to prawdopodobnie najszerzej stosowana cząsteczka przeciwstarzeniowa w kosmetyce.

Jednak większość ludzi nie wie nic o kwasie hialuronowym, poza tym, że ma on właściwości nawilżające lub że "wypełnia" zmarszczki po wstrzyknięciu.

Stosuję kwas hialuronowy (HA) od 2003 roku i w tym artykule przedstawiam 9 kolejnych spostrzeżeń na temat tej "przeciwstarzeniowej molekuły skóry".

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

Kolejne 9 spostrzeżeń na temat kwasu hialuronowego

  • Mniej więcej od 45 roku życia poziom HA zaczyna się znacznie obniżać, przy czym w wieku 60 lat jego produkcja spada o 50%, a w wieku 70 lat aż o 75%. Skutkiem tego spadku jest luźniejsza, bardziej sucha skóra, która nie goi się dobrze i na której łatwiej pojawiają się zmarszczki.

  • Promieniowanie UV pochodzące ze słońca ma tendencję do zmniejszania ilości kwasu hialuronowego, co prowadzi do wysuszenia skóry i stanów zapalnych. Zapewnienie skórze odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego w lecie pozwoli jej zachować odpowiednie nawilżenie i ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem promieni słonecznych.

  • Picie dużej ilości wody może wzmocnić inną ważną cząsteczkę odpowiedzialną za nawilżenie, bez której hialuronian jest całkowicie bezużyteczny: wodę. Idealnie byłoby pić dwa litry wody dziennie. Możesz więc połączyć suplementy HA i duże ilości wody, aby poprawić nawilżenie skóry i przeciwdziałać starzeniu się. Aby uzyskać maksymalne rezultaty, możesz stosować wysokiej jakości serum, żel lub krem zawierający kwas hialuronowy.

  • Nie ma powodu, aby stosować serum i kremy z kwasem hialuronowym o zawartości czystego HA większej niż 1%. Więcej to nadmiar, efekt przeciwny do zamierzonego i niepotrzebny. Idealna jest zawartość w przedziale 0,1-1%.

  • Nagromadzenie hialuronianu o bardzo wysokiej masie cząsteczkowej (20 000 000 Daltonów) występuje w stanie zapalnym i prowadzi do zatrzymania wody oraz zwłóknienia - nie jest to dobra rzecz. Silny cellulit charakteryzuje się właśnie takim nagromadzeniem hialuronianu.

  • W zastrzykach wypełniaczy stosuje się sztuczny, "usieciowany" kwas hialuronowy, który wprawdzie jest znacznie bardziej nawilżający niż jego naturalna, "liniowa" wersja, ale ze względu na swoją strukturę nie wchłania się dobrze przez skórę. A jeśli już się wchłonie, pozostaje na powierzchni skóry - nie wnika w jej głąb, jak to ma miejsce w przypadku HA o niskiej masie cząsteczkowej.

  • Polifenole zawarte w owocach i warzywach (nazywane przez ludzi "przeciwutleniaczami") mogą pomóc chronić HA przed rozkładem, hamując działanie hialuronidazy - enzymu rozkładającego kwas hialuronowy. Jest to kolejny powód, aby zdrowo się odżywiać.

  • Kilkadziesiąt lat temu HA w kosmetykach był pozyskiwany ze świńskich uszu lub kogucich grzebieni (na płatkach naszych uszu też jest go sporo). Obecnie cały kwas hialuronowy jest wytwarzany w procesie fermentacji bakteryjnej, więc w Twoim serum HA nie ma już produktów pochodzenia zwierzęcego.

  • I nie, suplementy kwasu hialuronowego nie powodują przybierania na wadze. HA nie zawiera kalorii i nie wiadomo też, czy stymuluje odkładanie się tłuszczu.

Więcej fascynujących informacji na temat "molekuły młodości" znajdziesz w naszym szczegółowym i obszernym artykule.

Jak wygląda czysty, 100% kwas hialuronowy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda Twoje serum z kwasem hialuronowym, zanim stanie się serum z dodatkiem wody i konserwantów?

Oto dwa zdjęcia czystego, 100% kwasu hialuronowego (kosmetyki zwykle zawierają go w ilości od 0,01% do 5%). Nie wyglądają na wiele różniące się od siebie, ale...

- Pierwszy z nich to kwas o wyjątkowo niskiej masie cząsteczkowej, 6000 daltonów. Bardziej wnika w skórę, ale mniej ją nawilża. Tylko do specjalnych, technicznych zastosowań.

- Drugi to High Molecular Weight, 10 000 000 Daltonów. Nie przenika zbytnio, ale nawilża o wiele bardziej. Stosowany tylko powierzchownie, w małych ilościach.

- Optymalna wartość znajduje się gdzieś pośrodku, 50 000-800 000 Daltonów, gdzie istnieje równowaga między penetracją, nawilżeniem i ogólnym działaniem przeciwstarzeniowym.

Zobacz pełny rozmiar

Bardzo mała masa cząsteczkowa, 6 000 daltonów. Większa penetracja, ale mniejsze nawilżenie. Tylko do specjalnych, technicznych zastosowań.

Wysoka masa cząsteczkowa, 2 000 000 daltonów. Nie przenika zbytnio, ale nawilża o wiele bardziej. Tylko do użytku powierzchownego, w małych ilościach.

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

© 2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody.