loader
Pielęgnacja

DLACZEGO MĘŻCZYŹNI RÓWNIEŻ POWINNI DBAĆ O SWOJĄ SKÓRĘ?

Choroby skóry mogą dotknąć każdego, ale mężczyźni są bardziej narażeni na choroby, którym można zapobiec, takie jak rak skóry, ponieważ są mniej skłonni do podejmowania kroków w celu dbania o swoją skórę.

Choroby skóry u mężczyzn

Wiele z najczęstszych chorób skóry, takich jak egzema czy brodawki, dotyka w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiety. Inne, takie jak trądzik dorosłych i łuszczyca, częściej występują u kobiet. Istnieją jednak również pewne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia niektórych chorób skóry u mężczyzn. Mężczyźni mają wyższy poziom męskiego hormonu - testosteronu, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Testosteron pobudza produkcję oleju w skórze, dlatego nastoletni chłopcy są bardziej narażeni na trądzik. Wielu mężczyzn również regularnie się goli, co oznacza, że mogą oni nabawić się podrażnień, wrastających włosków lub innych problemów.

Być może najbardziej znacząca różnica między chorobami skóry u mężczyzn i kobiet polega na sposobie, w jaki dbamy o skórę. Kobiety są zachęcane do uważnego traktowania swojej skóry i znacznie częściej zgłaszają się do lekarza, jeśli zauważą coś niezwykłego. Mężczyźni często ignorują swoją skórę, nawet jeśli coś wydaje się nie w porządku. Oznacza to, że mężczyźni częściej zapadają na choroby skóry, którym można zapobiec, i dłużej zwlekają z szukaniem pomocy.

Ryzyko wystąpienia raka skóry u mężczyzn

Wpływ tych różnic w podejściu do pielęgnacji skóry, wynikających z płci, jest najbardziej dotkliwy w przypadku raka skóry. Mężczyźni rzadziej stosują filtry przeciwsłoneczne lub podejmują inne kroki w celu ochrony skóry przed uszkodzeniami słonecznymi, nawet jeśli spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu w związku z pracą lub uprawianiem sportu. Mężczyźni rzadziej też sprawdzają stan swoich pieprzyków lub zgłaszają się do lekarza w przypadku zauważenia jakichkolwiek narośli lub nietypowych pieprzyków.

Najpoważniejsza postać raka skóry, czerniak, występuje obecnie częściej u mężczyzn niż u kobiet z powodu tych różnych postaw wobec ochrony przeciwsłonecznej. W wieku 65 lat mężczyźni są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na czerniaka. Ponieważ wolniej szukają oni pomocy w przypadku pojawienia się objawów raka skóry, mężczyźni są również bardziej narażeni na śmierć z powodu czerniaka. Rak skóry może być zazwyczaj całkowicie usunięty, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni lepiej dbali o swoją skórę.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry dla mężczyzn

Ochrona przeciwsłoneczna jest najważniejszym elementem pielęgnacji skóry zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, ponieważ może ona zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka i inne rodzaje raka skóry. Zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez słońce może również pomóc w spowolnieniu efektów starzenia się skóry.

Ważne jest również, aby mężczyźni stosowali odpowiednią rutynę pielęgnacyjną, która obejmuje zarówno oczyszczanie, jak i nawilżanie skóry. Właściwa pielęgnacja skóry może poprawić jej wygląd i samopoczucie. Może również zapobiec zaostrzeniu się chorób skóry, takich jak egzema czy łuszczyca.

Prawidłowy zabieg pielęgnacyjny dla mężczyzn powinien obejmować następujące etapy:

Oczyszczaj skórę za pomocą płynu do mycia twarzy lub kostki, które są odpowiednie dla Twojego typu skóry, dwa razy dziennie. Jeśli masz tłustą skórę, możesz po tym zabiegu zastosować tonik, aby usunąć nadmiar sebum.
Po oczyszczeniu twarzy nawilżaj ją. Suche miejsca w innych częściach ciała powinnaś nawilżać przynajmniej raz dziennie.
Chroń skórę przed słońcem, stosując codziennie krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości co najmniej SPF 15. Najłatwiej jest to zrobić, wybierając krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym. Podejmij dodatkowe kroki w celu ochrony skóry latem, zakładając kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
Najlepszym momentem na golenie jest czas po prysznicu, kiedy włosy są bardziej miękkie. Używaj kremu lub żelu do golenia, aby chronić skórę i regularnie wymieniaj jednorazowe maszynki do golenia. Przechowuj maszynkę w suchym miejscu, aby zapobiec rozwojowi bakterii na jej powierzchni.
Upewnij się, że stosujesz zrównoważoną dietę, pijesz dużo wody i regularnie ćwiczysz. Zdrowy tryb życia jest ważny dla wszystkich części Twojego ciała i może zmniejszyć stres, który jest szkodliwy dla Twojej skóry.
Ostatnią kwestią, o której powinni pamiętać wszyscy mężczyźni, jest to, jak ważne jest zgłoszenie się do lekarza, jeśli zauważysz coś niezwykłego, zwłaszcza narośl lub zmiany w obrębie pieprzyków. Nawet poważne schorzenia skóry u mężczyzn można zazwyczaj skutecznie leczyć, o ile zostaną wcześnie zauważone.