Pięć Kroków Prostych Wskazówek Pielęgnacji...
Jestem dermatologiem i mogę...
Znasz już wszystkie powody, dla których ważne jest codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ale jeśli nie znalazłaś najlepszego wyboru dla siebie, możesz mieć pokusę, by go pominąć. Być może Twój krem jest tłusty i podejrzewasz, że zatyka Twoje pory lub powoduje wypryski. A może jest gęsty i bez względu na to, jak mocno próbujesz go wmasować, nadal pozostawia za sobą widoczny biały nalot.
Pierwszym krokiem do znalezienia kremu przeciwsłonecznego, który będzie dla Ciebie odpowiedni, jest zrozumienie różnicy między formułami chemicznymi i fizycznymi. Poniżej wyjaśniam wady i zalety każdej z nich.
Fizyczny, lub mineralny, filtr przeciwsłoneczny zawiera jeden lub oba z tych aktywnych składników mineralnych: tlenek cynku i dwutlenek tytanu. "Blok fizyczny" wykonany jest z tlenku cynku i/lub tytanu i działa jak ściana, która nie wchłania się w skórę. To siedzi na skórze jako warstwa ochronna. Jednym z moich ulubionych jest Vichy Capital Soliel Tinted 100% Mineral Sunscreen SPF 60.
Osobom o wrażliwej skórze polecam zwykle blokery fizyczne, które generalnie stwarzają mniej problemów z alergiami. Uważam również, że fizyczne blokery są lepszym wyborem dla osób z zaburzeniami skóry wrażliwej na ciepło, takimi jak melasma, ponieważ nie pochłaniają one promieni słonecznych, co prowadzi do zmniejszenia produkcji ciepła.
Fizyczne filtry przeciwsłoneczne w mniejszym stopniu zatykają pory, więc są świetne również dla osób o skórze trądzikowej.
Chemiczne filtry przeciwsłoneczne składają się ze składników, które wchłaniają się w skórę, a następnie absorbują promienie UV i rozpraszają je w skórze w postaci ciepła. Typowe składniki używane w chemicznych filtrach przeciwsłonecznych to oktylokrylen, awobenzon, oktinoksat, oktisalat, oksybenzon, homosalat i heliopleks.
Jednym z moich ulubionych jest La Roche-Posay Anthelios Melt-in-Milk Sunscreen for Face & Body SPF 100.
Jedną z największych zalet chemicznych filtrów przeciwsłonecznych jest to, że są one dostępne w różnych formach, takich jak aerozole, lotiony i sztyfty. A ponieważ zostały one zaprojektowane tak, aby wchłaniać się w skórę, ich stosowanie może być łatwiejsze.
Jednakże, chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą powodować podrażnienia u osób o wrażliwej skórze. Ponadto, słońce może z czasem zniszczyć ich skuteczność, dlatego ważne jest, aby nakładać je ponownie w ciągu dnia.
Fizyczne filtry przeciwsłoneczne powinny zacząć działać od razu po ich nałożeniu, podczas gdy chemiczne filtry przeciwsłoneczne potrzebują zazwyczaj około 20 minut, aby osiągnąć pełną skuteczność. Konsystencja fizycznego filtra przeciwsłonecznego jest zazwyczaj bardziej gęsta, grubsza i bardziej kryjąca niż w przypadku chemicznych filtrów przeciwsłonecznych i często może wydawać się kredowa i popielata w przypadku ciemniejszych odcieni skóry (aby tego uniknąć, poszukaj takiego, który jest barwiony). Ponadto, filtry fizyczne łatwiej ścierają się pod wpływem potu i wody niż formuły chemiczne, jednak, jak wspomniano wcześniej, słońce może w naturalny sposób przełamać barierę chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, co oznacza również, że będziesz musiała je ponownie nakładać przez cały dzień, nawet jeśli Twoja aktywność na zewnątrz jest minimalna.
To, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni, zależy od rodzaju Twojej skóry, stylu życia oraz osobistych preferencji dotyczących konsystencji i sposobu aplikacji. Niektóre formuły zawierają zarówno blokery chemiczne, jak i fizyczne, co może pomóc zawęzić wybór.
Czerwiec miesiącem świadomości na temat trądziku Na liście najbardziej irytujących...
Czytaj więcejCzym jest woda micelarna i w jaki sposób mogę ją stosować w mojej rutynie...
Czytaj więcejSkładniki kosmetyków do pielęgnacji skóry, które dobrze ze sobą współgrają Te...
Czytaj więcej