loader
Pielęgnacja

Jak opracować skuteczną rutynę pielęgnacji skóry wrażliwej

Otrzymuję wiele pytań na temat tego, jak stworzyć skuteczny rytuał pielęgnacji skóry twarzy. Osoby posiadające skórę wrażliwą często toczą nieustanne boje ze swędzeniem, zaczerwienieniem, suchością i reakcjami na różne substancje chemiczne. Mnogość produktów dostępnych na rynku wprowadza jeszcze więcej zamieszania, a znalezienie odpowiedniej rutyny może wydawać się zniechęcające. Ale nie obawiaj się! Dzięki odpowiednim informacjom możesz mieć zdrową i promienną skórę przez długie lata - a Twoja rutyna może być prosta. Po pierwsze, musisz znać podstawy.

Podstawę każdego rytuału pielęgnacyjnego można podzielić na cztery główne kroki:

  • Oczyszczanie
  • Pielęgnacja
  • Nawilżanie
  • Chronić

1. Znajdź swój środek oczyszczający.

Środki oczyszczające powinny odpowiednio usuwać olej, brud, bakterie i makijaż, a jednocześnie być na tyle łagodne, aby utrzymać naturalną barierę ochronną skóry w nienaruszonym stanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych środków oczyszczających. Ogólnie rzecz biorąc, środki oczyszczające można podzielić na dwie kategorie: mydła w kostce i środki oczyszczające w płynie. Osobom o wrażliwej skórze zalecam trzymanie się z dala od mydeł w kostce, które mogą być bardzo szorstkie dla skóry, a zamiast tego stosowanie kremów, mleczek lub olejków oczyszczających, które zostały opracowane specjalnie z myślą o skórze wrażliwej. Unikaj płynnych środków czyszczących z zawartością piany, ponieważ mogą one być wyjątkowo ostre i podrażniać Twoją skórę.

2. Stosuj serum.

Serum jest jak płynne złoto. Produkty te, zawierające wysokie stężenie składników wzmacniających skórę, takich jak przeciwutleniacze, witaminy i peptydy, powinny być stosowane po oczyszczeniu skóry, ale przed jej nawilżeniem, aby Twoja czysta skóra mogła wchłonąć korzyści płynące z ich stosowania. Ponieważ serum jest skoncentrowane, może być dość mocne i zawierać różne składniki, w zależności od tego, jaki problem skórny chcesz poprawić. Jednak serum można stosować regularnie, nawet jeśli nie masz żadnych szczególnych problemów ze skórą. Serum zawierające witaminę C, kwas hialuronowy i niacynamid jest korzystne dla każdego rodzaju skóry, a szczególnie pomocne dla osób o skórze wrażliwej. Długotrwałe stosowanie pomaga zapobiegać i cofać oznaki starzenia się skóry, utrzymując ją nawilżoną i zdrową. Należy jednak uważać na serum zawierające alfa-hydroksykwasy lub retinol. Często są one bardziej wysuszające i drażniące, dlatego mogą nie nadawać się do codziennego stosowania, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę.

3. Napraw barierę ochronną skóry.

Produkty nawilżające są niezbędne dla każdego, kto ma wrażliwą skórę. Ich zadaniem jest nawilżanie skóry i zapobieganie utracie wody, co jest częściej spotykane u osób o wrażliwej skórze. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów kremów. Zalecam stosowanie gęstszych kremów - unikaj balsamów - ponieważ są one bardziej skuteczne w nawilżaniu skóry. Szukaj marek, których formuły są specjalnie opracowane, aby nie zawierały substancji zapachowych i konserwantów takich jak formaldehyd. Szukaj również produktów niekomedogennych, ponieważ nie zatykają one porów.

4. Nie zapomnij o ochronie.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym to konieczność, ale znalezienie odpowiedniego może być trudne w przypadku skóry wrażliwej. Często niektóre składniki powodują uczucie pieczenia lub inne reakcje. Kiedy moi pacjenci pytają, jakie filtry przeciwsłoneczne polecam, mówię im, by znaleźli taki, który spodoba im się na tyle, że będą pamiętać o jego codziennym stosowaniu. Staraj się jednak unikać chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, które wykorzystują określone składniki do pochłaniania promieni UV, ponieważ składniki te mogą podrażniać wrażliwą skórę i nie są najskuteczniejszą opcją. Szukaj filtrów przeciwsłonecznych zawierających wyłącznie tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, znanych jako fizyczne lub mineralne filtry przeciwsłoneczne. Tlenek cynku i dwutlenek tytanu tworzą fizyczną barierę na skórze, zapobiegając przedostawaniu się promieni słonecznych, i mogą być o wiele łatwiejsze do tolerowania. Powinny mieć szerokie spektrum działania, SPF 30 lub wyższy i być niekomedogenne. Noś krem z filtrem przeciwsłonecznym każdego dnia, niezależnie od pogody, ponieważ promienie UV przedostają się przez chmury i okna i uszkadzają skórę bez względu na pogodę.

Kolejność stosowania

Produkty do pielęgnacji skóry należy zawsze nakładać od najcieńszej konsystencji do najgrubszej, aby zwiększyć ich skuteczność i wchłanianie przez skórę. Krem z filtrem przeciwsłonecznym powinien być ostatnim produktem nakładanym na twarz przed porannym makijażem, a krem nawilżający powinien być ostatnim produktem nakładanym na noc.

Osoby o skórze wrażliwej powinny szukać produktów przeznaczonych dla skóry wrażliwej - jest to zwykle podkreślone na etykiecie - ponieważ zazwyczaj nie zawierają one substancji zapachowych i konserwantów. Jeśli obawiasz się, że możesz zareagować na dany produkt, rozważ nałożenie niewielkiej ilości na wewnętrzną stronę ramienia na kilka dni. Pomoże Ci to określić, czy Twoja skóra zareaguje na produkt nałożony na całą twarz.

Stosując się do tych łatwych i prostych kroków, każda osoba o wrażliwej skórze może stworzyć skuteczny i wykonalny program pielęgnacyjny.